Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA: Do čela dozorčí rady usedl Mejstřík

Česko

PRAHA Novým předsedou dozorčí rady ČSA se stal její dosavadní člen Michal Mejstřík (57). Rozhodlo se o tom včera na mimořádné valné hromadě a následném zasedání dozorčí rady. Mejstřík nahradil Miroslava Zámečníka, který odstoupil z funkce kvůli své kandidatuře na místo ředitele pražské zoologické zahrady. Mejstřík je ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Valná hromada dále schválila snížení počtu členů dozorčí rady o polovinu na šest a redukci odměn radních zhruba o 30 procent. Předseda rady bude tak pobírat měsíční odměnu 53 tisíc korun, řadový člen 29 tisíc korun.

Valnou hromadou včera prošel návrh na kapitalizaci úvěru od státního podniku Osinek v likvidaci. Celkem jde o 2,5 miliardy korun, které stát zřejmě vymění za akcie. Transakci musí schválit Evropská unie.

ČSA se letos propadly do hluboké ztráty; prezident aerolinek Miroslav Dvořák včera potvrdil, že ztráta na konci roku bude zřejmě činit 3,2 miliardy. Podle ministra dopravy Gustáva Slamečky společnosti díky zajištěnému financování provozu nehrozí konkurz. Podle údajů Asociace evropských leteckých společností (AEA) si ČSA v září polepšily v počtu cestujících meziročně o 2,9 procenta, zatímco členským aerolinkám sdruženým v asociaci počet pasažérů celkově klesl o 4,5 procenta. Počet cestujících ČSA rostl třetí měsíc po sobě, zářijový růst byl ale největší, uvedl server iDnes.cz.

***

Personálie

Michal Mejstřík byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), při vládě bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS). V uplynulých dvou letech byl Mejstřík také členem Rady vlády pro informační společnost. Byl i členem vědecké rady Ministra zahraničních věcí ČR (2006–2007), místopředsedou dozorčí rady Západočeské plynárenské a členem dozorčích rad Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské (2002–2007).

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...