Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA propouští, nabízí vysoké odstupné

Česko

  17:43
Praha - České aerolinie začaly propuštět, zaměstnancům nabízejí vysoké odstupné, které se pohybuje ve výši až desetinásobku platu. Dopravce hodlá také zrušit nerentabilní lety a zbavit se dvou letadel Boeing 737.

Kvůli výstavbě letové dráhy na Ruzyni se bude vyvlastňovat.

Propouštět se údajně bude ve všech úsecích a nikoli jen v administrativě, jak původně avizoval prezident ČSA Radomír Lašák. Výpovědi dostanou i mechanici, piloti a letušky. Podle Lašákova plánu má z ČSA odejít až 20 procent z téměř 5500 zaměstnanců. Propouštění se tak bude týkat asi 1000 lidí.

Propouštění i omezení nerentabilních letů je součástí plánu, který má podnik do tří let přivést zpět do zisku. Loni ČSA vykázaly rekordní ztrátu 496 milionů korun, se ziskem nepočítají ani letos.

Podle analytika Jana Procházky je razantní propouštění v podniku nutné, nebude ale samospasitelné. Sníží sice mzdové náklady, firmě ale podle něho pomůže hlavně růst výnosů, tedy lepší prodej letenek a větší naplněnost letadel.

Odstupné ve výši desetinásobku je podle něho sice poměrně vysoké, přesto bude zřejmì pro ČSA únosné. Dopravce se tak vyhne sporům s velmi silnými odbory. Procházka ocenil především fakt, že jde o velmi moderní způsob řešení přezaměstnanosti. Podobnou nabídku vysokého odstupného dal nedávno zaměstnancům v Ostravě Mittal Steel.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!