Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSAD zařídí v Paraguayi síť veřejné dopravy

Česko

JABLONEC NAD NISOU Společnosti ČSAD Semily a ČSAD Jablonec nad Nisou by měly v Paraguayi vybudovat síť veřejné dopravy. Hodnotu projektu odhadují firmy v prvních pěti letech na dvě miliardy korun. O záměru obou firem včera informovala jejich mluvčí společností Regina Jandová.

V budoucnu chtějí firmy expandovat i do sousední Bolívie. Do Jižní Ameriky by se tak mohly dostat i dopravní prostředky českých výrobců, které obě společnosti používají v Česku.

Podle Jandové jednala v uplynulých dnech v Česku šestičlenná vládní delegace odborníků z Paraguaye. Přijela na pozvání českých dopravců, aby se detailně seznámila s místní organizací a fungováním veřejné dopravy.

„Nabízíme své zkušenosti, ale i dodávky trolejbusů pro hlavní město Asunción a práce související se zabezpečením jejich provozu,“ dodal člen představenstva obou firem Jiří Vařil, který v Paraguayi část roku žije.

Experti navštívili firmy IVECO a SOR, vyrábějící autobusy a vývojové a výrobní centrum tramvají a trolejbusů ve Škodě Plzeň. Zajímali se o technické zázemí provozu, v Jablonci si prohlédli i cyklobus. Společnost ČSAD Semily jim představila způsob odbavování cestujících prostřednictvím čipových karet Opuscard i způsob organizace zájezdové a dálkové autobusové přepravy.

V říjnu budou jednání pokračovat v Paraguayi. Škoda Transportation, Škoda Electric a IVECO tam dodají k testování autobusy. Jejich zkouška má předcházet nákupu první série dopravní techniky, která by měla zahrnovat 40 trolejbusů a 60 autobusů. „Celou investici má zaštiťovat paraguayská vláda,“ uvedla Jandová.

ČSAD Semily patří k největším dopravcům v Česku. Předloni vykázala obrat přes 480 milionů korun. Vloni koupila akcie společnosti ČSAD Jablonec, jejíž obrat předloni překročil 775 milionů a zisk 93,7 milionu korun.

Autor: