Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD a protikorupční opatření? Možná kývneme i na zrušení vrchních soudů

Česko

  18:05
PRAHA - ČSSD je schopná se s pravostředovou vládní koalicí ODS, TOP 09 a VV dohodnout na účinných protikorupčních opatřeních. Mohla by kývnout i na zrušení vrchních soudů, které má v programu ODS. Na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě to řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Bude nás zajímat stanovisko soudcovské unie, bude nás zajímat stanovisko unie státních zástupců a chceme diskutovat i s nevládními organizacemi, které se dlouhodobě zabývaly otázkou boje proti korupci," uvedl Sobotka.

Názory nevládních neziskových organizací v České republice budou pro konečné stanovisko sociální demokracie velmi důležité, poznamenal lídr sociální demokracie ke zrušení vrchních soudů.

"Jsme připraveni debatovat o všech účinných opatřeních, která by v příštích letech mohla v České republice omezit rizika korupce," zdůraznil Sobotka.

Ke zrušení vrchních soudů a vzniku třístupňové soudní soustavy, která by zahrnovala soudy okresní, krajské a Nejvyšší soud, by bylo třeba změny ústavy, ke které je nezbytná třípětinová většina zákonodárců. Toto řešení již dříve podpořili předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Občanští demokraté hovořili například i o posílení nezávislosti státních zástupců. Nejvyššího státního zástupce by měl jmenovat prezident společně s vládou, odvolatelný by byl na základě zákonem daných důvodů. Uvažovalo se i o časově omezeném působení vrchního státního zástupce.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...