2. prosince 2013 20:47, aktualizováno  23:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání o vládě se zintenzivní. V sobotu začnou lídři jednat o programu

Zástupci ČSSD, ANO a lidovců po více než tříhodinovém jednání ve sněmovně, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci ČSSD, ANO a lidovců po více než tříhodinovém jednání ve sněmovně, | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Jednání špiček ČSSD, KDU-ČSL a ANO skončilo bez výraznějšího posunu směrem ke společné vládě. Zástupci stran nicméně tvrdí, že vznik koaličního kabinetu je nyní mírně pravděpodobnější, do soboty totiž ČSSD připraví finální verzi principů koaliční spolupráce a v úterý, středu a čtvrtek se sejdou expertní týmy stran, aby projednaly všechny oblasti případné budoucí spolupráce.

Shodu strany našly na plánu schválit státní rozpočet do konce letošního roku, aby se země vyhnula rozpočtovému provizoriu. Lidovci také vyšlou svého zástupce do expertní skupiny, která připravuje novelu zákona o státní službě.

ČSSD před jednáním rozeslala KDU-ČSL a hnutí ANO návrh principů koaliční spolupráce. Například předseda lidovců Pavel Bělobrádek k nim měl ale výhrady, chtěl záruky, že nebude nejmenší strana rodící se koalice v zásadních věcech partnery přehlasována.

ČTĚTE VÍCE:

"Finální text zatím po dnešku schválen není. My ho připravíme na sobotní jednání a já předpokládám, že v sobotu by tato část koaliční smlouvy už mohla být odsouhlasena všemi partnery," řekl po teprve druhém povolebním jednání zástupců všech tří stran předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V sobotu budou lídři stran jednat o programu

Po schválení principů podle něj budou členové koalice pokračovat v projednávání jednotlivých programových priorit budoucí vlády. "V sobotu bychom se primárně chtěli zabývat programovou částí koaliční dohody," dodal Sobotka.

Koaliční smlouvu chce mít pravděpodobný budoucí premiér hotovou do 14. prosince. ČSSD se rozhodne, jestli bude schvalovat vládní účast v referendu, upřesnil. V úterý se podle něj také uskuteční schůzka předsedů stran chystané trojkoalice k rozdělení sněmovních výborů a jednotlivých vládních resortů.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše bylo na dnešním večerním jednání důležité, že si zástupci stran vysvětlili předpoklady, které povedou k finální dohodě o spolupráci. "Takže to hodnotím jako plodnou debatu, i když bez nějakých zásadních konkrétních výsledků," řekl Babiš.

Bělobrádek přivítal, že se ještě před sobotním jednáním koaličních špiček sejdou všechny důležité expertní týmy, z jejichž jednání vzejdou konkrétní body, které strany zapracují do koaliční smlouvy. "Musím říct, že jsme se zase pohnuli o kus dál a že to vítám," dodal. Právě na sobotním jednání špiček ČSSD, ANO a KDU-ČSL už ale bude Bělobrádek chybět. Odlétá na dva týdny na stáž do USA, což zejména sociální demokraté kritizovali. Ve vyjednávacím týmu ho nahradí Stanislav Juránek.

Novela zákona o státní službe

Lidovci podle Sobotky také vyšlou své zástupce do expertní skupiny, která připravuje novelu zákona o státní službě, který zahrnuje také problematiku lustrací. Strany chtějí normu předložit ještě do konce roku, uvedl Sobotka. Právě kvůli chybějícímu lustračnímu osvědčení hrozí, že prezident Miloš Zeman odmítne jmenovat Babiše do čela některého z ministerstev.

Podle právníka Aleše Gerlocha ale Babiš zřejmě lustraci nepotřebuje, pokud se stane vicepremiérem bez toho, aby mu bylo svěřeno konkrétní ministerstvo. Možnost, že by hnutí ANO obsadilo post ministra financí odborníkem a Babiš by byl místopředsedou vlády pro ekonomiku, je často zmiňovaná varianta.

Podle předsedy ČSSD tím, že schválí rozpočet na rok 2014 do konce prosince, vyšlou strany signál, že se dokážou dohodnout na klíčovém tématu. V Parlamentu pak chtějí připravit harmonogram jednání tak, aby se rozpočet opravdu stihl schválit do konce roku. Ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně budou zákonodárci hledat úspory v provozních výdajích, dodal Sobotka.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!