Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD ať řeší hlavně své šibaly

Česko

POLEMIKA

Jiří Paroubek v článku Nečas boj s korupcí vzdal (LN 20. 4.) tvrdí, že jsem rezignoval na boj s korupcí. V první řadě by si měl zamést před vlastním prahem. Nebo je snad ČSSD stejně „křišťálově čistá“ jako „zázračně“ zbohatnuvší Stanislav Gross? Paroubkova starost o ODS je docela úsměvná, když se v jeho těsné blízkosti vyskytují tak pestré postavy jako Jaroslav Tvrdík, Petr Benda, Michal Kraus, Miloslav Vlček, Petr Zgarba nebo klan Kočků.

Stačí několik příkladů z poslední doby. Ministr vnitra a kandidát ČSSD Martin Pecina označil vyšetřování korupce gripenů za mediální bublinu. Společnost BAE Systems se však musela vyplatit téměř devíti miliardami korun, aby nebyl nikdo z jejích manažerů postaven před soud. Tento kontrakt byl uzavřen za vlády ČSSD. Samotný koncern Saab v roce 2007 přiznal, že rozdal miliardové provize. Exministr Kavan navíc na skrytou kameru hovořil o tom, že při obchodu s gripeny dostala řada vysokých českých politiků úplatky. Obhájce gripenů Tvrdík je dodnes pravou rukou Jiřího Paroubka. A podivné je, že za vlád ČSSD policie šetření v této věci dvakrát odložila.

Gross, Kraus, Vlček ČSSD se ohání spisem Krakatice. Ivan Langer přitom již před rokem vyzval ke zveřejnění celého spisu při jednání sněmovny. ODS opakovaně navrhuje, aby bylo kromě bývalého policisty Tichého zproštěno mlčenlivosti dalších devatenáct svědků. Sociální demokraté spolu s komunisty těmto krokům brání. Čeho se ČSSD bojí? Proč souhlasila se zbavením mlčenlivosti pouze jediného člověka? To vše vyvolává podezření, že se chová velmi účelově a nemá nejmenší zájem na tom, aby vyplavaly na povrch pravděpodobně mnohem závažnější skutečnosti. Jak by asi vypadala povolební spolupráce ČSSD opírající se o hlasy komunistů? Předznamenává jejich souhra v politických kauzách způsob, jakým budou „očišťovány“ politické poměry?

Jiří Paroubek káže ostatním, a zároveň dlouho uhýbal před řešením manipulací předsedy sněmovny Vlčka. Podezření ze zneužití státní dotace Vlčkova asistenta ve výši 25 milionů korun k soukromým účelům je velmi závažné a deklasuje vážnost celé Poslanecké sněmovny. Vlček sám přiznal, že lhal, že svého asistenta nezná a zřejmě nezákonně vrátil milionový obnos v pytlíku. Zamotává se do svých výpovědí podobně jako před časem Gross nebo „kakaový“ Kraus. To, že tento recyklovaný čelný kandidát ČSSD získal byt od stejné firmy, která dle informací médií využila dotaci k výstavbě soukromého hotelu, je jistě pouhá shoda náhod. Co si má o tom „obyčejný“ občan myslet?

Já osobně rozhodně na boj s korupcí nerezignuji. V našem programu je velmi podrobně rozveden, ať už z pohledu větší transparentnosti výběrových řízení, tak ve zvýšení postihů za korupční jednání. Odlišuji však nedoložená obvinění a pověsti od skutečných konkrétních pochybení. Proto ODS velmi rychle vyřešila kauzu v Brně odstoupením starosty Kvapila z kandidátky. Až ČSSD prokáže, že myslí boj se svými „šibaly“ vážně, bude její zájem o poměry v ODS oprávněný. Nic tomu zatím nenasvědčuje.

O autorovi| PETR NEČAS, volební lídr ODS

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...