Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD čekají další žaloby, soudit se chtějí vyloučení členové z Ostravy

Jan Hamáček po schůzi ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček po schůzi ČSSD. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostrava ČSSD pravděpodobně čekají další žaloby, soudit se chtějí někteří vyloučení členové z Ostravy. Tvrdí, že jejich vyloučení a zrušení buněk bylo nezákonné. Vyloučení sociální demokraté žádali předsednictvo o sjednání nápravy. To ale o tom vůbec na svém pátečním zasedání nejednalo. První žaloba by měla být soudu podána do konce ledna.

V neděli řekl advokát Pavel Němec, který zastupuje vyloučené bývalé sociální demokraty Richarda Bednaříka a Radka Filipczyka. Případná žaloba podle Němce ohrozí i krajskou kandidátku.

„Nápravou, o kterou žádáme, je pouze obnovení členství těchto bývalých členů v ČSSD. K tomu lze dospět jen tak, že se zruší rozhodnutí nástupnických místních buněk ČSSD o tom, že členové Bednařík a Filipczyk nebyli přeregistrováni, ale současně je nutno zrušit také rozhodnutí předsednictva ČSSD, kterým bylo v září 2019 rozhodnuto o zrušení původních místních organizací strany v okrese Ostrava,“ uvedl Němec.

Předsednictvo strany podle něj o žádosti v pátek nejednalo. „Bude nutno žalobu podat. Centrální orgány údajně přeposlaly předložené výzvy do Ostravy. Ta ale o tom nemá mandát rozhodnout. Napadáme rozhodnutí předsednictva, ne krajské organizace,“ uvedl. Společně s napadením rozhodnutí o vyloučení jeho dvou klientů bude podle Němce napadeno i zrušení ostravských organizací. První žalobu chce podat koncem ledna, druhou v polovině února. Dodal, že případná žaloba a její úspěch může mít vliv na už sestavenou kandidátku do podzimních krajských voleb.

Předseda ČSSD Jan Hamáček k chystaným žalobám na dotaz ČTK pouze uvedl, že záležitost řeší právníci strany.

„V případě úspěchu členů lze očekávat, že dojde k obnovení i původně zrušených místních organizací, což bude znamenat návrat všech členů těchto buněk, i těch, kteří o přeregistraci původně sami nepožádali. Také to bude znamenat, že kroky v okresní organizaci, které se v mezidobí staly bez těchto členům, mohou být prohlášeny za neplatné, včetně rizika, že ČSSD nebude mít platně schválenou kandidátku pro podzimní krajské volby v Moravskoslezském kraji,“ dodal Novák.

Sociální demokraté se v Ostravě potýkají s problémy dlouhodobě. Předsednictvo ČSSD v září rozhodlo o zrušení 17 z 26 ostravských organizací. Někdejší ostravská předsedkyně Jana Vajdíková tvrdí, že členům zrušených místních organizací se brání v přechodu do jiných organizací ČSSD. Krajský předseda ČSSD Tomáš Hanzel kritiku odmítl.

Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD. Zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Předsednictvo pak rozhodlo, že většina ostravských místních organizací přijde o licenci. Vajdíková tehdy uvedla, že se rozhodnutí dotkne 293 členů, z nichž většina podle ní do jiných organizací nechtěla. Situaci označila za likvidaci ČSSD v Ostravě.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!