Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce grilovat Vondru, podpoří ji možná i VV

Alexandr Vondra vystoupil na tiskové konferenci k nákupům vojenského materiálu a připravovaným změnám  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra vystoupil na tiskové konferenci k nákupům vojenského materiálu a připravovaným změnám | foto: ČTK

PRAHA Koalici na půdě Poslanecké sněmovny čeká další křest ohněm. ČSSD chce využít její nejednoty a opět podnítí mimořádnou schůzi ke kauze ProMoPro. Tentokrát Alexandr Vondra (ODS) bude muset údajně předraženou zakázku při českém předsednictví Evropské unie poslancům vysvětlovat. Zástupci TOP 09 totiž opustí sál, čímž fakticky umožní schválení programu schůze, stejný krok zvažují Věci veřejné.

Pokud ČSSD nebude s Vondrovým vysvětlením kauzy spokojena, navrhne podle prvního místopředsedy Michala Haška usnesení Poslanecké sněmovny, které uloží premiéru Nečasovi Vondru odvolat.

PSALI JSME


"To, co předvedl Alexandr Vondra na minulé schůzi sněmovny, podle našeho názoru nebylo nějaké vysvětlení celého případu. Naopak ukazuje se, že vážné trhliny má vládní koalice. Strana TOP 09 oznámila, že umožní uskutečnění mimořádné schůze sněmovny. A my budeme chtít, aby na ní ministři Vondra a Kalousek podali Poslanecké sněmovně zprávu o tom, jak to bylo v kauze ProMoPro," oznámil Hašek.

Sociální demokraté chtějí o podpoře mimořádné schůze jednat i s VV, ty by jim mohly kývnout. "Náš poslanecký klub o schůzi ke kauze ProMoPro bude jednat ve druhé polovině týdne," informovala server Lidovky.cz Karolína Peake. Místopředsedkyně strany naznačila, že by se VV mohly připojit k TOP 09 a umožnit schválení programu schůze. "Je to možnost, jak umožnit panu Vondrovi, aby celou kauzu vysvětlil a uvolnil tak napětí v koalici," vysvětlila Peake.


TOP 09 odejde

Další koaliční strana TOP 09 má jasno - její poslanci před schůzí opustí sál, čímž sníží počet hlasů nutných k přijetí programu, a nepřímo tak podpoří jeho schválení. "My se mimořádné schůze nebudeme účastnit, vyhovíme tak našemu koaličnímu partnerovi a nebudeme se plést do jeho záležitostí," řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.


Na podnět ČSSD už ke svolání jedné mimořádné schůze došlo. Její program schválen nebyl, ale i tak Vondra svým projevem dopálil koaliční poslance. Miroslav Kalousek a Petr Gazdík ho dokonce otevřeně vyzvali, ať odstoupí, svoje slova později mírnili. Výkonná rada ODS Vondru podpořila, v koalici však panuje mimořádné napětí.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...