Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

'Vláda jen škrtá a zvyšuje daně'. ČSSD chce nové volby

Česko

  15:13aktualizováno  16:42
PRAHA - Opoziční ČSSD chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jí další plány kabinetu, které mají zabránit prohlubování schodku státního rozpočtu. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

 Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH), omezit růst důchodů a zvýšit daně bohatým.

Vedení ČSSD začne tento týden sbírat podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze, která by se měla uskutečnit v březnu. Opozice nemá na svržení kabinetu dost hlasů. Sobotka podotkl, že hlasování o nedůvěře bude šancí pro vládní Věci veřejné, aby se postavily za svůj volební program.

ČTĚTE TAKÉ:

"Uvidíme, jak to dopadne," uvedl předseda ČSSD. Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake sdělila, že její strana bude proti vyslovení nedůvěře vládě.

"Je samozřejmě právem opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Nicméně v této situaci, kdy doposud neznáme, jaká opatření bude muset vláda přijmout k tomu, aby nastala větší rozpočtová stabilita, je to spíše výkřikem do tmy," řekl ČTK předseda koaličního poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vláda hlasování bez problémů přečkala.

"Je třeba, aby každý poslanec vstal a vyjádřil se k politice vlády, která vede k dluhům a hospodářskému poklesu," uvedl Sobotka. Pokud by vláda padla, sociální demokracie by prosazovala předčasné volby společně s podzimními krajskými a senátními volbami.

Zmrazené výdaje

Letos budou ve státním rozpočtu zmraženy výdaje zhruba za 23 miliard korun, aby vláda udržela schodek rozpočtu na 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pro další roky ale není možné podle ministrů udržet parametry vývoje veřejných financí bez zvýšení sazeb DPH a bez zmrazení důchodů na dva až tři roky. Dočasné zmrazení důchodů by podle představ ministerstva financí doprovázelo i dočasné zvýšení daně z příjmu vysokopříjmových skupin.

Nynější záměry vlády jsou podle předsedy ČSSD přiznáním bezmoci; kabinetu se podle něho rozpadají veřejné rozpočty pod rukama a jeho hospodářská politika je bludným kruhem. Tím, že vláda škrtá a zvyšuje nepřímé daně, snižuje se spotřeba, tím klesá ekonomika, čímž se snižuje výběr daní, a musí se opět škrtat, uvedl.

Sobotka poukázal i na to, že vláda slibovala důchodcům kompenzaci dopadů reforem a nyní hovoří o zmrazení důchodů na tři roky. "Takové jednání není možné v žádném případě tolerovat," poznamenal. Sociální demokraté opět kritizovali důchodovou reformu, která podle nich vyvede peníze z veřejného systému do soukromých fondů, a peněžitou část církevních restitucí.

Vládní úsporné plány odsuzuje i KSČM. "Spirála zdražování ohrozí ty, kteří současné hospodářské problémy, na rozdíl od pravicových vlád, vůbec nezavinili," uvedla komunistická poslankyně Miloslava Vostrá. Premiér Petr Nečas (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) podle ní snahou o "zmrazování" připomínají šíleného profesora Januse z filmu Tajemství Ocelového města, který chtěl bombou zmrazit život v krásném sousedním městě Fortuně.

Konkrétní podobu stabilizačních opatření chce premiér a předseda ODS Petr Nečas projednat v koalici do konce března, aby od dubna bylo možné zpracovat nutné legislativní změny. Jakékoliv změny musí být podle něj dosaženo ve shodě tří stran koalice. Některé výtky znějí od Věcí veřejných; nejmenší vládní strana ale prý nebude klást žádná ultimáta a věří v dohodu.

Autoři: ,