Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce změny v balíčku, Janota hrozí odchodem

Jiří Paroubek na tiskové konferenci ke státnímu rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek na tiskové konferenci ke státnímu rozpočtu. | foto: ČTK

PRAHA Politické strany by se měly dohodnout na úpravách úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, aby byl sociálně vyváženější. Před jednáním předsedů politických stran s premiérem Janem Fischerem to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda strany Jiří Paroubek zdůraznil, že sociální demokraté chtějí zvýšit přímé daně a v menší míře, než je navrhováno, omezit sociální dávky. Fischerův kabinet i představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už dali najevo, že chtějí balíček ponechat v podobě schválené vládou.

Paroubek se vyhnul odpovědi na dotaz, zda jsou sociální demokraté v případě, že úsporná opatření ve sněmovně neprojdou, přijmout vládní odpovědnost. Řekl jen, že ji byli připraveni přijmou po říjnových volbách, kdyby je Ústavní soud nezrušil. Podotkl také, že s premiérem Janem Fischerem hovořil a ten, že se nezmiňoval o tom, že by chtěl podat demisi.

Premiér ale naznačoval, že by osobně vyvodil závěry a dnes Janota řekl, že by ve funkci ministra financí skončil.

Janota: Bez úspor v rozpočtu nemohu být ministrem, a ani nechci

Pokud by nebyl přijat úsporný balíček, ministr financí Eduard Janota by nechtěl dále setrvávat ve své funkci. "Je pro mne nepřijatelné, abych se podepsal pod deficit veřejných rozpočtů 7,4 procenta hrubého domácího produktu. To bych raději ministrem financí být nechtěl, a ani nemohl," uvedl dnes Janota na finančním fóru Zlaté koruny.

Sociálnědemokratičtí poslanci podle Sobotky ve sněmovně podpoří takovou proceduru projednávání úsporných opatření, která bude maximálně rychlá, ale která umožní podávat pozměňovací návrhy. Sobotka očekává, že by mohlo jednání skončit v pátek odpoledne.

Paroubek řekl, že Janotův balíček je v současné podobě pro ČSSD těžko přijatelný. Sociálním demokratům především vadí, že se balíček podle nich nezabývá situací seniorů a mladých rodin. Za nepřijatelné označil i snížení rodičovského příspěvku a porodného či zrušení dopadů protikrizového balíčku, který počátkem září přes veto prezidenta ČSSD prosadila.

Paroubek kritizoval i snížení platů státních zaměstnanců o čtyři procenta.

Podle něj je to příliš tvrdé opatření, navrhuje dvouprocentní snížení platů.

ČSSD chce opatření na výdajové straně rozpočtu kompenzovat zavedením daňové progrese, zvýšením daně z příjmu právnických osob na úroveň roku 2008 a zvýšením sazby daně z převodu nemovitosti ze tří na pět procent. Podle Sobotky sociálnědemokratičtí experti spočítali, že má balíček ušetřit na bohatých čtyři a na chudých osm miliard. Navíc podle něj chudí doplatí na zvýšení DPH a spotřební dani z pohonných hmot, pokud musí do zaměstnání dojíždět vlastním automobilem.

Šéf ODS Mirek Topolánek reagoval na návrhy sociálních demokratů oznámením, že ODS má pro případ krachu vládního balíčku připraven vlastní plán, jak v rozpočtu na příští rok ušetřit 70 až 99 miliard korun. Jde podle něj o mix redukce výdajů a zvýšení příjmů, řekl na konferenci s názvem "Krize jako šance na změnu?" V úterý Topolánek novinářům řekl, že ODS bude hlasovat pouze pro balíček v současném znění a jakékoli změny prosazované levicovými stranami považuje za nepřijatelné. Vyzval ostatní strany, aby se písemně zavázaly, že balíček ve sněmovně měnit nebudou. Sociální demokraté ale trvají na tom, že budou podávat pozměňovací návrhy. Paroubek to označil za základ parlamentarismu.

Zástupci TOP 09 uvedli, že žádné pozměňovací návrhy k balíčku nepředloží a ani žádné nepodpoří. Lidovci také chtějí balíček schválit v současném znění, pokud by ale byl otevřen, předloží vlastní pozměňovací návrhy.

Jejich předseda Cyril Svoboda hovořil o zdanění hazardu. To dnes podpořil i Paroubek.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.