3. května 2017 22:10, aktualizováno  22:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD chce zachovat nynější koalici. Ale bez Babiše

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Stojíme za předsedou. Bohuslav Sobotka (vlevo) a Milan Chovanec po grémiu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojíme za předsedou. Bohuslav Sobotka (vlevo) a Milan Chovanec po grémiu ČSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vedení sociální demokracie dává přednost obnovení vlády současné koalice, trvá však na tom, aby jejím členem nebyl nynější ministr financí, předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Grémium ČSSD se na tom shodlo na středečním více než dvouhodinovém jednání v Lidovém domě.

Předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka bude tento postoj ve čtvrtek tlumočit prezidentovi Miloši Zemanovi. Sobotka řekl, že je připraven ke kompromisu, ČSSD podle něho neklade kategorické požadavky na své zastoupení ve vládě. Grémium Sobotku podpořilo.

„Já jsem připraven jednat a dosahovat kompromis, pokud se ptáte, kdo by měl být předsedou vlády,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci s tím, že ustoupit musejí ale všichni.

Připomněl, že na příští středu svolal koaliční jednání. „Chceme mluvit o povaze kompromisu, která by mohla být na stole. Na rozdíl od hnutí ANO, které říká, my trváme na svém - Andrej Babiš musí být ve vládě, já říkám, sociální demokracie takovéto katagorické požadavky ve vztahu ke svému zastoupení ve vládě nemá,“ uvedl.

Bohuslav Sobotka.

Později doplnil, že v politice asi neskončí tak, aby se o ni přestal zajímat. Silnou motivaci zůstat cítí kvůli tendencím směřujícím k omezování svobody, řekl.

Shoda ČSSD

Postoj ANO, které trvá na Babišovi ve vládě, považuje Sobotka za krátkozraký. „Popírá a ignoruje vývoj několika posledních dní. Problém ministra financí byl důvodem, proč jsem se rozhodl pro toto radikální a razantní řešení - podat demisi vlády,“ uvedl.

Na tiskové konferenci s vedením ČSSD za zády Sobotka zopakoval, že za současnou krizí stojí Babiš, protože nedokáže vyvrátit pochybnosti o svém podnikání a podezření, že šidí na daních. Připomenul také středeční informace o nahrávkách, které mají dokazovat, že Babiš z pozice vlastníka médií ovlivňoval jednoho z redaktorů. „V posledních hodinách se ukazuje, jaké metody používá Andrej Babiš...Vždy se hájil tím, že neúkoluje a neřídí novináře v těchto médiích...Dnes se ukázalo, že Andrej Babiš v této věci opakovaně lhal,“ uvedl Sobotka. Vyzval občany, aby „pokud na to mají žaludek“, se na nahrávky podívali a udělali si vlastní názor.

„Stojíme za svým předsedou, za svým premiérem,“ uvedl na tiskové konferenci Sobotkův statutární zástupce - ministr vnitra Milan Chovanec. Zveřejněné nahrávky podle něj ukazují, co ministři za ČSSD zažívají na pravidelných jednáních vlády. „Pokud by Babiš měl jednat z ČSSD s někým, koho neurazil, tak by to bylo složité,“ podotkl. Současně upozornil, že místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, o kterém Babiš mluvil jako o možném nástupci Sobotky, se jednání ČSSD neúčastní kvůli vystoupení v České televizi, nikoli z jiných důvodů.

Demise nejspíš až v polovině května

„Pokud vím, tak zítra (ve čtvrtek) premiér navštíví prezidenta a informuje ho o tom, že je připraven zhruba v polovině května tu demisi podat,“ řekl Zaorálek v pořadu České televize Události, komentáře. Za absurdní a předčasné označil úvahy, že by právě on mohl nahradit Sobotku v čele obměněného kabinetu.

Hrad dnes přitom oficiálně avizoval, že ve čtvrtek očekává předání demise. „Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve čtvrtek dne 4. května 2017 v 15:15 hodin na Pražském hradě předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku. Předseda vlády předá do rukou prezidenta republiky demisi,“ uvedla prezidentská kancelář na svém webu. Zeman ani jeho nejbližší spolupracovníci dosud aktuální dění na politické scéně nekomentovali.

Již během dne se v médiích objevovaly informace, že premiér demisi oficiálně podá ve čtvrtek, ale s platností až zhruba od druhé poloviny května. Zeman do Číny odlétá 11. května, vrátit se má 18. května. Doprovázet ho má několik ministrů.

ČTK
  • 35Diskuse

Najdete na Lidovky.cz