Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ČSSD nabízí Lannův palác v centru Prahy, chce za něj 200 milionů. Za prodejem stojí tíživý dluh

Sociální demokraté zkouší prodat Lannův palác. foto: Sreality.cz

Sociální demokracie se snaží prodat Lannův palác na Novém Městě v centru Prahy. Prodejem se strana snaží dostat z finančních potíží poté, co po říjnových volbách vypadla ze Sněmovny. Lannův palác sousedí se sídlem ČSSD a nachází se na rohu Havlíčkovy a Hybernské ulice naproti Masarykovu nádraží.
  11:22aktualizováno  11:56

„Jednali jsme o řešení dluhů a případném prodeji Lannova paláce v pátek na předsednictvu strany. Přijalo usnesení, že máme pokračovat v přípravě prodeje. Byly pro to asi dvě třetiny z přítomných členů předsednictva,“ řekl iDNES.cz předseda ČSSD Michal Šmarda.

Sociální demokracie chce za Lannův paláce podle inzerátu zveřejněném na Sreality.cz získat 200 milionů korun, což odpovídá 100 tisícům korun za metr. Nárožní budova v novogotickém stylu z roku 1859 s užitnou plochou 2000 metrů čtverečních prošla před pěti lety kompletní rekonstrukcí.

Šmarda vyloučil prodej sídla strany

Kdyby se straně nepodařilo Lannův palác prodat, musela by podle Šmardy prodat jinou nemovitost nebo soubor nemovitostí. „Banka k našemu závazku vůči ní přistupuje velmi seriozně, nicméně současná míra úrokových sazeb, která na trhu je, s tou nic nenaděláme a je pro nás zdrcující. Musíme to řešit rychle,“ uvedl Šmarda. Kategoricky vyloučil prodej sídla ČSSD, Lidového domu.

„Jasně jsme řekli, že jsou klíčové nemovitosti jako jsou Lidový dům nebo Kulturní dům Střelnice v Hradci Králové, které neprodáme, protože mají i význam jako symbol sociálnědemokratického hnutí. Takž pokud bychom neprodávali Lannův palác, tak bychom dluh museli řešit prodejem souboru více nemovitostí po republice, což v dnešní době není vůbec jednoduché,“ uvedl předseda sociální demokracie. Celkem ČSSD po celé České republice vlastní 12 budov.

Obnovu Lannova paláce zafinancovala developerská společnost Finep a firma Pensum, která je součástí holdingu Finep, již o dům projevila zájem. „Ona je dnes nájemcem toho domu a projevila zájem o jeho odkoupení a učinila nám v té věci oficiální nabídku,“ řekl Šmarda. Dodal, že se strana pokusí získat i alternativní nabídky. „Tu věc bychom měli rádi uzavřenou v řádu týdnů. Každý měsíc nás stojí spoustu peněz,“ uvedl.

Prodej paláce pomůže ČSSD umořit 90 procent závazků, říká předseda strany

Finep si prostory v Lannově paláci od roku 2014 pronajímá a má se sociální demokracií smlouvu na 25 let. Prodejem chce strana smazat největší dluh spojený s úvěrem u Fiobanky. který stoupá do desítek milionů. Jen za úroky platí ČSSD přes sedm milionů ročně.

Když strana Lannův palác za 200 milionů korun prodá, dokáže svůj dluh podle předsedy ČSSD umořit z devadesáti procent.

Finanční situace strany se výrazně zhoršila po neúspěchu v říjnových sněmovních volbách. Na státních příspěvcích přišla Sociální demokracie po prohře o 22 milionů korun ročně.

O rok dříve přitom ztratila 9 milionů ročně kvůli prohraným senátním volbám a výrazný propad v příjmech strana zaznamenala i v předchozích krajských a sněmovních volbách.

ČSSD tak v aktuálním volebním období obdrží pouze 63 milionů korun oproti 131 milionům v tom minulém. Strana kromě prodejů nemovitostí musela také ve velkém propouštět a nyní pronajímá i velkou část prostor ve svém sídle v Lidovém domě.

Do podzimních senátních a komunálních voleb chce strana jít v koalicích s dalšími partnery, třeba se Zelenými. O dohodu s nimi se chce strana pokusit třeba v Praze. Jinde sází na dohodu s úspěšnými dosavadními nezávislými starosty.

„Bude to záležitost jednotlivých organizací v konkrétních místech. ale já doufám, že se to minimálně v některých městech podaří. Ta koalice může být v každém městě jiná. Byl bych rád, aby i v senátních volbách se nám podařilo postavit kandidáty, kteří získají širší podporu nepravicových stran,“ řekl serveru iDNES.cz předseda ČSSD Michal Šmarda.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!