14. března 2011 21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD hledá ženy do vedení. Minule kvóta nestačila

Milada Emmerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milada Emmerová | foto: ČTK

PRAHA Na zastoupení alespoň jedné ženy v nejužším vedení strany si sociální demokraté dokonce stanovili kvótu. Přesto jsou nyní ve sněmovně jediní, kteří v předsednictvu strany ani jednu dámu nemají.

Sedmička současných kandidátek na místopředsedkyně věří, že se situace změní. A to se možná ještě některá ke kandidatuře přihlásí až na sjezdu v Brně na konci tohoto týdne. Ve vedení ČSSD by podle kandidátek, ale i podle proklamací mužských kandidátů, nakonec mohlo zakotvit žen i více.

Opakované faux pas
Největšími favoritkami na "povinné" ženské místo ve vedení jsou místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková z tábora Bohuslava Sobotky a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, kterou podporuje skupina okolo Sobotkova protikandidáta Michala Haška.

Na sjezdu před dvěma roky se socialistům podařilo pořádné faux pas. Přes všemožné deklarace tehdejšího šéfa Jiřího Paroubka i dalších zástupců ČSSD žádná z kandidátek nedostala potřebný počet hlasů.

Funkce v ČSSD přes postel?
Nezměnily to ani opakované pokusy zvolit některou z dam do vedení na ústředním výkonném výboru, až od toho socialisté upustili úplně. Korunu trapnosti pak nasadila jedna z neúspěšných kandidátek Alena Borůvková, která prohlašovala, že pro ženy jsou funkce v ČSSD "za postel".

Sedm kandidátek na místopředsedkyni ČSSDSedmička stávajících kandidátek v čele s hlavními favoritkami Gajdůškovou a Benešovou se domnívá, že by se kvóta zatím neměla rušit. Ale také, že by se žen ve vedení ČSSD po víkendu nakonec mohlo objevit více.

Ženy prý přinesou empatii a citlivost
"Osobně bych byla ráda, protože si myslím, že to ČSSD chybí. Byla to totiž pánská záležitost, a když si vzpomenu z historie, straně se dařilo dobře, když měla dvě místopředsedkyně," míní Benešová.

"Určitě by ve vedení ČSSD mělo být více žen než jedna," přizvukuje ji Gajdůšková. "Ženy přináší do politického rozhodování empatii, sociální citlivost, vidění věcí v širokých souvislostech, schopnost hledat dlouhodobá řešení, a proto mnohdy i důraz na jiná důležitá témata," dodala. Mimochodem, obě výše citované dámy se o post místopředsedkyně ucházely už v uplynulých dvou letech. Neúspěšně.

Upřímné, racionální, drží slovo...
Pro vícero žen ve vedení ČSSD se vyslovily i další kandidátky. "Ženy jednají rovněji, racionálněji, dokáží se rychleji domluvit, přijít k jednoznačným závěrům, a když se dohodnou, tak to platí," argumentuje poslankyně Vlasta Bohdalová. "Lepší by byly dvě. Ženy jsou upřímnější, řeknou jasně, co chtějí, nemají tolik korupčních afér," jmenuje další přednosti její kolegyně ze sněmovny Dana Váhalová.

Podobně hovoří i většina mužských kandidátů. Ženskou kvótu by zachovali, dokud nebudou mít zastoupení ve vedení přirozeně. Až na hejtmana Davida Ratha. "Nejsem zastáncem kvót. Byl bych rád, kdyby ve všech vrcholných pozicích bylo více žen, ale ne za každou cenu," uvedl.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.