27. dubna 2017 8:42, aktualizováno  20:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka s rozhodnutím o odvolání Babiše počká do neděle. Je to kampaň, reaguje ministr

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 339Diskuse
Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí Andrej Babiš dluží veřejnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí Andrej Babiš dluží veřejnosti... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil na čtvrteční tiskové konferenci, že počká do konce dubna, než vyprší lhůta Sněmovny, aby Babiš vysvětlil podezření z daňových úniků. Poté rozhodne o dalším postupu v rámci vlády. Babiš v reakci na tiskovou konferenci uvedl, že se Sněmovně chystá odpovědět.

Sociální demokracie má pochybnosti kolem podnikání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle Deníku vypracovali poradci předsedy vlády Bohuslava Sobotky analýzu, v níž míří na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Chtějí vědět, jak získal Agrofert.

Materiál, který má Deník k dispozici, čítá 70 stran včetně příloh. Závěrem pak klade 22 otázek, které se netýkají jen jednokorunových dluhopisů či Babišových příjmů za prodej akcií společností Profrost, Afeed CZ a Affed Agrofertu, ale také fondu Hartenberg, firmy Imoba, Čapího hnízda a především Agrofertu jako takového. Babiše už v březnu Sněmovna v souvislosti s případem korunových dluhopisů vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků.

Ministr financí Andrej Babiš.
Sobotka má následně  rozhodnout o dalším postupu v rámci vlády i koalice.

Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér by měl podle poslanců vyvodit vůči Babišovi důsledky. Babiš chce poslancům do pátku odpovědět. Sobotka v pondělí po jednání vlády novinářům řekl, že je potřeba respektovat čas, který Babiš dostal. Deníku ale řekl, že je tím stále více znepokojen. „Ministr Babiš těmito podezřeními ohrožuje nejen důvěryhodnost našeho kabinetu a jeho tříletou úspěšnou práci, ale také důvěryhodnost státu. Jako předseda vlády proto nemohu tuto věc přejít mlčením,“ řekl premiér.

Sobotka: Počkám do konce dubna

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že je znepokojen s tím, jak se Babiš v posledních týdnech staví ke kauze korunových dluhopisů a dalším podezřením, které se objevily v souvislosti s jeho podnikáním.

„Podezření ohrožují nejen fungování vlády, ale i její důvěryhodnost. Není možné, aby ve vládě, která se vymezuje proti šedé ekonomice, nebyl ministr financí schopen odpovědět na tyto otázky,“ uvedl premiér s tím, že s rozhodnutím, zda Babiše odvolá, či ne, počká do konce dubna, kdy Babišovi končí lhůta na vyvrácení podezření z daňových úniků. „Pak se rozhodnu o dalším postupu v rámci vlády i koalice,“ řekl Sobotka. Rozhodnutí chce založit na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany.

Novinářům dal Úřad vlády k dispozici zhruba 40 stránek dlouhý materiál, ve kterém jsou shrnuty různé kauzy kolem Babiše.

Babiš: Je to kampaň

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je připraven odpovědět premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) na jeho nové otázky, pokud ho s nimi předseda vlády osloví. Babiš to dnes řekl novinářům. Zároveň prohlásil, že nevidí důvod pro své odvolání z vlády. Nechtěl předjímat, zda by v případě svého odvolání chtěl z kabinetu stáhnout i ministry za hnutí ANO, jehož je předsedou.

„Já na to odpovím a normální by bylo, kdyby pan premiér počkal na mé vyjádření a na základě vyjádření reagoval,“ odpověděl ve čtvrtek odpoledne na Sobotkovo vyjádření Babiš. Uvedl také, že nerozumí tomu, proč premiér vytváří atmosféru krize.

„Já nevidím důvod, proč by mě měl odvolat. To moralizování, to je skutečně směšné. Je to kampaň a je absurdní, že náš koaliční partner na nás takhle útočí a poškozuje vládu,“ řekl také ke své budoucnosti v kabinetu. Nechtěl ani předjímat, jak by se v takovém případě postavil k setrvání ostatních ministrů za ANO, rozhodl by se, až kdyby tento případ skutečně nastal.

Babiš na tiskové konferenci také kritizoval Sobotkovu práci v době, kdy byl dnešní premiér ministrem financí. Podle Babiše způsobil Sobotka svými rozhodnutími škodu v řádech miliard korun.

„A. Babiš je zvyklý lidi zastrašovat, zdokonalil se při přebírání firem. Na mne to neplatí. V případě dluhopisů i dalších kauz čekám vysvětlení,“ reagoval na Babišovu tiskovou konferenci na twitteru Sobotka.

Andrej Babiš v reakci na Twitteru zveřejnil fotografii s kauzami, v nichž nejakým způsobem figuruje premiér Sobotka.

Babiš míří na Hrad

Babiš bude situaci probírat ve středu i na Hradě. „Jdu se ho zeptat, co si o tom myslí,“ řekl ve čtvrtek na adresu prezidenta Miloše Zemana ministr financí.

Pokud by se premiér Sobotka rozhodl Babiše odvolat, promluvil by si prý Zeman s oběma členy vlády. „V takovém případě bych si asi pana premiéra pozval a zeptal se ho, zda má smysl odvolávat jakéhokoliv ministra půl roku před volbami,“ řekl Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov. „Pokud jsou pochybnosti o nelegálnosti podnikání Andreje Babiše, tak nejjednodušší je podat trestní oznámení,“ uvedl prezident.

Podle Deníku se Sobotkovi poradci v materiálu zaměřili na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. Jde kupříkladu o dotaz, „jak získal manažer Andrej Babiš před 17 lety 45 procentní podíl v Agrofertu v hodnotě necelých dvou miliard a kde na to vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8,3 milionu korun?“ Dále autoři analýzy žádají vysvětlení Babišovy transakce z roku 1999, kdy „odkoupil od polostátního podniku Spolana desetiprocentní podíl v Agrofertu za pouhých 2,5 milionu korun, přestože jeho reálná hodnota byla několik set milionů korun“.

Pokud bude předseda vlády trvat na zodpovězení všech otázek, je podle Deníku jasné, že to nemůže skončit jinak než Babišovým odvoláním. Ministr financí totiž uvedl, že odpověď poslancům bude poslední gesto, které stran osvětlení své podnikatelské minulosti udělá.

ČSSD potřebuje Babiše oslabit

Sociální demokraté podle předvolebních průzkumů na hnutí ANO ztrácí více než 10 procent. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má však neustále dojem, že Andrej Babiš nedostatečně vysvětlil finanční transakce Agrofertu a nákup korunových dluhopisů. Premiér se proto rozhoduje, jestli ponechá Babiše na postu ministra financí, nebo jej odvolá, píší Lidové noviny. Podle listu však není ohledně postupu v případě zbavení funkce Andreje Babiše ve straně ČSSD konsenzus.

Pokud by se Sobotka totiž rozhodl Babiše odvolat, mohlo by mu to pomoct vylepšit obraz u straníků a veřejnosti. Ale tento krok by stejně tak mohl z předsedy hnutí ANO udělat „mučedníka“. Zastánci Babišova odvolání z řad sociálních demokratů si od tohoto kroku slibují jisté znejistění oponenta. „Znervózněl by, ztratil by pozici. Navíc stále není jasné, jak dopadne vyšetřování Čapího hnízda, které může Babiše citelně oslabit,“ uvedl pro LN zdroj blízký vedení ČSSD, který si přál zůstat v anonymitě.

K tomu, aby byl ministr z funkce odvolán je však nutný souhlas jeho strany a podle sociologa Jana Herzmanna by k němu nejspíš nedošlo. Podle Herzmanna rozbití vládní koalice má pro stranu, která jej mívá na svědomí, neodobré důsledky. Zároveň však dodává, že pokud bude ministrovo vysvětlení ohledně jeho financí stále nedostatečné, bude se od Sobotky očekávat, že podnikne patičné kroky a třeba přistoupí i k odvolání.

ČTK, Lidové noviny
  • 339Diskuse
J. Čížek 9:53 2.5.2017
J. Čížek 18:24 1.5.2017
J. Čížek 13:56 1.5.2017

Najdete na Lidovky.cz