Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ČSSD může jen těžko s ANO spolupracovat po volbách, míní Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. foto: ČTK

ČSSD může jen těžko po volbách spolupracovat s hnutím ANO, s kterým aktuálně tvoří vládní koalici. Na tiskové konferenci to novinářům řekl šéf diplomacie a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček. Vysvětlil to tím, že se hnutí ANO posouvá doprava a odklání se od programových priorit vládní spolupráce.
  15:25

Ministryně práce a další místopředsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová doplnila, že ČSSD při jednání o společné kandidatuře se Zelenými hledá partnera, s kterým bude chránit sociální stát.

Schillerová se ve sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu, Petříček podpořil korespondenční hlasování

Petříček řekl, že formulování povolební strategie a přístupu k pravicovým stranám by mělo být důležitou součástí případné dohody se Zelenými. „Projekt by se měl zavázat, že neumožní pravicovou vládu. ANO a ODS se k sobě v uplynulých měsících přibližují a pokukují po možné spolupráci,“ vysvětlil. ANO podle něj opouští témata, která si jeho společná vláda s ČSSD vytkla a která do programového prohlášení prosadili sociální demokraté.

Ministr doplnil, že spolupráci s „pravicovým ANO“ si představit nedokáže. Maláčová řekla, že cílem projektu se Zelenými by tak mělo být chránit sociální stát. „Velmi se bojíme nástupu pravice a toho, co by s těmito obrovskými rozpočtovými výpadky mohla v České republice začít dělat,“ uvedla. Počínání vlád občanských demokratů Mirka Topolánka a Petra Nečase podle ní oproti tomu bylo „slabým odvarem“.

Šéf ČSSD Jan Hamáček na víkendovém on-line sjedu Zelených řekl, že strana je pro ČSSD nejbližším politickým partnerem. Mezi subjekty jsou podle něj rozdíly, ale i překvapivé programové shody. Sjezd poté pověřil vedení Zelených k jednání s možnými partnery o spolupráci v podzimních volbách. Do společného předvolebního projektu půjdou Zelení jen tehdy, pokud bude jasně vyloučena jakákoli spolupráce s hnutím ANO. Zelení zároveň odmítli spolupráci s SPD a KSČM.

Petříček odsoudil potlačení demonstrací za Navalného: Zadržených 3400 lidí je i na Rusko neuvěřitelné číslo

Maláčová v pondělí řekla, že vyjednávání budou složitá, strany k sobě musí najít důvěru a překonat některé různé názory. Věří ale, že uskupení naleznou kompromis a společně zabrání nástupu pravice. Volební kampaň by však podle ní měla být založená na idejích, ne personáliích. Petříček řekl, že strany se shodují na základních tématech. „To je dobrý základ, abychom dále jednali,“ doplnil.

Zelení a ČSSD debatují o styčných programových bodech. Vznikne programová skupina, jež se bude snažit sladit priority subjektů. Podle spolupředsedy Zelených Michala Berga se může stát, že se s ČSSD strana nesejde v konkrétních bodech, ať už procesních, nebo obsahových. Je ale příznivcem vyjednávání.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat