Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

ČSSD navrhne v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížení platů ústavních činitelů

Na snímku z tiskové konference je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. foto: ČTK

Praha - Vládní ČSSD navrhne v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížení platů ústavních činitelů. Návrh představí v nejbližších dnech, změna by se měla týkat ministrů, poslanců a senátorů. Platová základna by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy, uvedla na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Nyní se platy ústavních činitelů odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.
  13:56aktualizováno  16:17

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Maláčová dostala na jednání vlády za úkol připravit zákon, který by oddělil odměňování politiků a soudců. „Nebyla řeč o tom, kolik to bude, jak to bude,“ uvedl. Dodal, že sám je atypickým politikem, který posílá celý svůj plat samoživitelkám. „Já jsem řekl, ať to (Maláčová) oddělí, potom můžeme vést debatu, na co to navázat,“ řekl. Doplnil, že ve sněmovně jeho otázky na možné snížení mezd velký ohlas neměly.

Poslanci schválili zrušení povinné maturity z matematiky. Cermat bude muset zveřejňovat správné odpovědi

Nový výpočet by se měl podle ministryně odvíjet od minimální mzdy, protože ta odráží nejlépe hospodářskou kondici země. Od ledna činí minimální mzda 14 600 korun. Pracuje za ni asi 150 tisíc lidí.

Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90 800 korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243 800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127 800 korun. Platy vzrostly od ledna vrcholným politikům zhruba o desetinu. Spolu s platy stouply politikům i měsíční náhrady.

Minulý týden vláda ČSSD a hnutí ANO odmítla podpořit návrh hnutí Trikolóra na půlroční odebrání platu poslancům a senátorům v souvislosti s koronavirovou epidemií. Plat zákonodárce podle stanoviska kabinetu přispívá k řádnému výkonu jeho mandátu.

Výběr informací o stanovení platů ústavních činitelů (ČSSD navrhne v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížení platů ústavních činitelů):

  • Současný zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu byl přijat v září 1995. Později prošel řadou úprav, naposledy loni.
  • Podle zákona se určují platy poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, poslanců Evropského parlamentu, ale i soudců, ať už obecných soudů nebo Ústavního soudu. Norma určuje i platy člena, viceprezidenta a prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, člena, místopředsedy a předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, místopředsedy a předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů, člena, místopředsedy a předsedy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, člena Národní rozpočtové rady, člena a předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu a předsedy Národní sportovní agentury.
  • Plat se určuje jako součin platové základny a platového koeficientu. Výsledek se zaokrouhluje nahoru na celé stokoruny.
  • Platová základna činí od 1. ledna do 31. prosince kalendářního roku 2,5násobek a pro soudce trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy dle údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok.
  • Výši platové základny pro příslušný kalendářní rok vyhlašuje ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů sdělením. Platová základna dle tohoto sdělení pro rok 2020 je 84.060 korun, u soudců 100.872 korun.
  • Koeficienty, které určují výši platu, jsou různé, například 3,6 u prezidenta, 2,9 u předsedy vlády a předsedů parlamentních komor, 2,49 u místopředsedy vlády. Pro poslance bez jakékoli další funkce je koeficient 1,08, pro ministra 2,06. U soudců se výše koeficientu odvíjí od toho, u kterého soudu pracují a jakou mají délku praxe; vyšší koeficienty pak u všech soudů platí pro funkcionáře.
  • Představitelům i soudcům náleží krom platu i náhrady výdajů, naturální plnění a odchodné.
  • Náhrady se týkají například výdajů na reprezentaci, dopravu, stravování, ubytování, odborné a administrativní práce, odbornou literaturu i na činnost průvodce nebo osobního asistenta. Náhrady výdajů se poskytují formou peněžitého plnění poskytovaného měsíčně v předem stanovené výši k úhradě jednoho nebo více druhů výdajů (stanoví se procentem z platové základny) nebo jako náhrady prokázaných výdajů, v některých případech pouze do stanovené výše.
  • Například členovi vlády náleží víceúčelová paušální náhrada ve výši 30 procent platové základny (místopředsedovi 33 procent a předsedovi 37 procent), náhrada prokázaných výdajů a náhrada výdajů ve výši určené násobkem sazby stanovené zvláštním předpisem pro zaměstnance v pracovním poměru (násobek sazby činí pro ministra a místopředsedu vlády 2,5 a pro předsedu vlády 3,5). Ministři také mohou požádat o finanční náhradu naturálního plnění.
  • Naturální plnění spočívá například v užívání služebního vozidla, kanceláře či bytu. Poskytuje se naturální formou či úhradou nákladů.
  • Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90.800 korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243.800 korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127.800 korun. Platy vzrostly od ledna vrcholným politikům zhruba o desetinu. Spolu s platy stouply politikům i měsíční náhrady.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!