Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
13. května 2018 12:40, aktualizováno  16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD nebude uzavírat dohodu s KSČM, je to věcí ANO, tvrdí místopředseda Netolický

Martin Netolický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Netolický. | foto: DominikBartak, Wikimedia.

PRAHA ČSSD nebude uzavírat žádnou písemnou dohodu s KSČM, zajištění podpory pro menšinovou vládu je na hnutí ANO. V pořadu Partie televize Prima to v neděli řekl místopředseda ČSSD Martin Netolický. Podle něj také komunistům nepřísluší hodnotit ministry, které by do případné koaliční vlády vyslala ČSSD, protože to nebude KSČM, kdo ponese vládní zodpovědnost.

„Podporu pro menšinovou vládu ČSSD a hnutí ANO, pokud vznikne, by měl zajistit hlavní partner, který vyhrál volby, to znamená (předseda ANO) Andrej Babiš. Ten by měl tu dohodu podepsat. Takže Andrej Babiš ať s komunisty jedná,“ řekl Netolický. Očekává, že se na základě jednání ANO s KSČM dozví, co Babišovo hnutí KSČM za toleranci vlády slíbilo.

To se ale nelíbí bývalému pověřenému předsedovi strany Milanu Chovancovi. Podmínky, za jakých vláda získá podporu od komunistů, by měla řešit už koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD, zvedl dnes Chovanec. Na svém facebooku sepsal to hlavní, co mu vadí na dojednané koaliční smlouvě. 

Andrej Babiš odpovídá na dotazy novinářů po jednání o koaliční smlouvě s ČSSD.
Předseda ČSSD po jednání s lídrem ANO, Andrejem Babišem.

Mimo jiné mu také chybí pojistka proti přehlasování ze strany hlasovací koalice ve Sněmovně ve složení ANO, KSČM a SPD. Netolický dnes zároveň odmítl, aby komunisté mohli nějak zasahovat do nominací ČSSD do případné vlády. „Není asi standardní, aby strana, která stojí mimo tu dohodu, lustrovala členy vlády, kteří nesou vládní zodpovědnost,“ řekl. Základem pro toleranci vlády ze strany KSČM podle něj musí být program.

Odmítl zároveň, aby komunisté mohli nějak zasahovat do nominací ČSSD do případné vlády. „Není asi standardní, aby strana, která stojí mimo tu dohodu, lustrovala členy vlády, kteří nesou vládní zodpovědnost,“ řekl. Základem pro toleranci vlády ze strany KSČM podle něj musí být program.

Netolický Babišova slova o předčasných volbách označil za výhružku

O tom, zda ČSSD do vlády v ANO vstoupí, rozhodne vnitrostranické referendum, které potrvá od 21. května do 14. června. Netolický v neděli řekl, že nebude veřejně prozrazovat, jak bude v referendu hlasovat, aby neovlivňoval ostatní straníky. Podotkl však, že Babišovy výroky často posilují ty sociální demokraty, kteří vládní angažmá odmítají. Zmínil to v souvislosti s Babišovými pátečními slovy o možnosti předčasných voleb v případě, že by ČSSD vládu odmítla.

Netolický Babišova slova o předčasných volbách označil za výhružku, zároveň ale upozornil, že jejich uspořádání není jednoduché, protože pro ně nejsou splněny podmínky. „Máme ještě dva pokusy o sestavení vlády. Ten druhý ještě nenastal, pan Andrej Baiš není premiér ve druhém pokusu, je premiér v demisi,“ řekl. Upozornil, že prezident Miloš Zeman může pověřit sestavením vlády někoho jiného než Babiše, například jiného představitele hnutí ANO.

Za výhružku všem politickým stranám považuje Babišova slova o předčasných volbách i místopředseda SPD Radim Fiala, který s Netolickým diskutoval v Partii. „Pan premiér v demisi vyhrožuje, ale jen z toho důvodu, že není schopen vyjednat žádnou vládu,“ řekl. „Je to trochu jeho selhání jako hlavního vyjednavače vítěze voleb hnutí ANO, že ta vláda dodnes není,“ řekl Fiala.

13.května 2018 v 14:54, příspěvek archivován: 13.května 2018 v 16:01

Hezký den, ptáte se mě, co mi přesně vadí na návrhu koaliční smlouvy? Tady to je:
1. Není to většinová koalice, ale smlouva mezi dvěma politickými stranami o menšinové vládě, která má hnutí ANO zajistit demokratickou legitimitu. Většinovou prodemokratickou vládu se nikdo ani nepokusil sestavit, byť reálné možnosti tu byly.
2. Smlouva vůbec neřeší podmínky, za jakých vláda získá podoporu od komunistů. To prý dojednává SAMOSTATNĚ hnutí ANO. Ale socdem za to přeci TAKÉ ručí. Za ...něco, co vůbec nezná?
3. Je důvodem tohoto podivného postupu snaha obejít Bohumínské usnesení? Pak to ale není pohádka o
Chytré horákyni, ale o Králi Lávrovi. A všichni v socdem z toho budou mít leda tak oslí uši!
4. Poslední požadavky KSČM směřující do oblasti zahraniční politiky (tedy našeho možného resortu!) jsou toho snad dostatečnou ukázkou. Nebo ne?
5. Kam zmizel požadavek na pojistku proti přehlasování ze strany hlasovací koalice ve Sněmovně ve složení ANO, KSČM a SPD? Ještě před pár dny se tím naši vyjednavači zaklínali! A tvrdili, že zbaví parlamentních funkcí reprezentanty SPD. Kde to je?
6. Ustupujeme, abychom se dohodli? OK. Ale proč všude? Nestačí snad, jak jsme z požadavku na neúčast trestně stíhaného politika udělali politika odsouzeného? A to ještě bez faktických pojistek, že vláda S DŮVĚROU od socdem nepojede DÁL BEZ socdem! A nemusím snad dodávat, že už to mi vůbec nejde pod vousy.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...