Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD nechce Ostravu ztratit. Co všechno pro vstup do koalice udělá?

Vláda pro Moravskoslezský kraj nedělá prakticky nic, což platí i pro tamní ovzduší, říká ostravský primátor Petr Kajnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda pro Moravskoslezský kraj nedělá prakticky nic, což platí i pro tamní ovzduší, říká ostravský primátor Petr Kajnar. | foto: © ČTKČeská pozice

Velká sebereflexe, hloubková analýza či nastavení budoucího směru. To jsou témata, která v sobotu večer řeší ostravské sekretariáty tradičních stran.

Do řeči tu není nikomu. Členové Ostravského fóra jen potichu sledují televizi, dosluhující primátor Petr Kajnar sedí stranou u počítače. Jeho mise se mu nepovedla, se svou „trucstranou“ se nedostal na magistrát. Ovšem jedno mu upřít nejde - zavařil ČSSD, která se ho před několika měsíci zbavila.

Spolu s ostatními menšími stranami sebrali sociálním demokratům hlasy, které jim chyběly k vítězství. Že to byl dopad tvrdý a nečekaný, potvrzovaly zadumané tváře regionálních politiků a okorávající občerstvení. Na jídlo neměl chuť nikdo. Tématem v ČSSD stejně jako u ODS nebyla povolební vyjednávání, ale nutnost „provedení výrazné sebereflexe“.

Výsledky komunálních voleb

A vítězi jsou bezpochyby i lidovci, kteří v industriální Ostravě slaví po několika letech návrat na magistrát. Naopak Toryové nákladnou kampaň nepřetavili ani do jednoho křesla.Co Ostravu čeká pod vedením vítězného hnutí ANO, se zatím předvídat nedá. I když jeho lídr Tomáš Macura mluví především o transparentnosti a správném nakládání s veřejnými penězi, Ostravu trápí i jiné potíže - špinavý vzduch, nezaměstnanost, hazard. Nynější politici věc řešili témeř bezvýsledně několik let, vyláme si na tom zuby i ANO? Recept zatím neukazálo.

ČSSD prohlašuje, že nemá problém jít do povolebnich vyjednávání s ANO, to ovšem po sociálních demokratech vyžaduje očistu od lidí provázaných s regionálními kmotry a kauzami. Avšak není jasné, jestli právě tohle je ta sebereflexe, kterou vedení ostravské ČSSD připravuje.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...