Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD: Nevypsáním tendru na registr aut porušilo ministerstvo zákon

Dopravní odborník a bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní odborník a bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. | foto: ČTK

PRAHA Na nový registr vozidel, který po dva týdny od jeho spuštění provázejí problémy, mělo být vypsáno standardní výběrové řízení. To, že ministerstvo dopravy tendr nevypsalo, je porušení zákona. Na pátečním setkání s novináři to řekl poslanec za ČSSD Stanislav Huml.

Výběrové řízení měl podle Humla připravené už předchůdce současného ministra Pavla Dobeše (LIDEM) Radek Šmerda (nestraník). Záměr převodu registru z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy byl znám již rok předem, uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Už v průběhu roku 2011 ministerstvo dopravy vydávalo zprávy, že se dají očekávat problémy například s migrací dat," uvedl Huml. Nový a starý systém podle něj mohly fungovat paralelně minimálně půl roku. Nový systém by byl ve zkušebním provozu a mohl by bez komplikací čerpat data z toho starého. Řadě žadatelů o registraci aut by se tím dnes ulevilo.

Chovanec vyzval Dobeše

Stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec vyzval ministra Dobeše, aby uvedl, zda byl systém testován ve zkušebním provozu. Pokud systém testován byl, měl by o výsledcích těchto zkoušek úřad informovat veřejnost. Pokud ale systém zkoušen nebyl, měl by z toho Dobeš vyvodit důsledky, řekl hejtman.

Ministerstvo dopravy připustilo, že před ostrým startem minulé pondělí nový systém ve zkušebním provozu nevyzkoušelo. Dodavatel měl ale v rámci zakázky provést testování, řekl v České televizi náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

"Testovala se všechna rozhraní bez závad, testovala se data, na školeních se testovali úředníci se souborem cvičných dat, nezaznamenali jsme jediný problém," řekl Toman. Pokud by se nový systém zkoušel s reálnými daty, museli by podle náměstka úředníci zadávat data dvakrát - do starého i nového registru.

Ministerstvo dopravy se dnes dohodlo se Svazem měst a obcí na užší spolupráci při řešení problémů s registrem. Obě strany se budou každý den informovat o aktuální situaci. Žádosti o náhrady škod lidem i radnicím bude resort dopravy prověřovat. Podle Tomana je odškodnění obcí za nefunkční registr "k diskusi".

Nový registr od svého spuštění před týdnem funguje jen částečně. Podle informací z registračních pracovišť se jeho práce v tomto týdnu nikterak nezlepšila a odbavování lidí je stále pomalé. Dnes například využily stovky lidí mimořádný otvírací den, který řada pracovišť zavedla, aby si lidé mohli automobily registrovat. V týdnu se na ně totiž nedostalo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...