7. února 2015 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD odmítá dodávání zbraní na Ukrajinu. Vše by to jen zhoršilo, tvrdí strana

Lubomír Zaorálek v Lidovém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek v Lidovém domě. | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Sociální demokraté odmítají, aby Česko případně dodávalo zbraně na východní Ukrajinu. Podle nich by to jen vedlo k eskalaci konfliktu a k dalším ztrátám na životech. Usnesl se na tom výkonný výbor strany. Po jeho jednání to novinářům řekl místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

ČSSD podle Zaorálka podporuje diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině. „Naopak chceme vytvořit linii dotyku, aby se přestalo vraždit a stáhly se těžké zbraně,“ řekl místopředseda ČSSD. Podle straníků by dodávky zbraní jen zhoršily situaci a způsobily lidem v oblasti bojů další utrpení.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaorálek jako šéf české diplomacie podotkl, že Česká republika hledá všechny způsoby, jak krveprolití na Ukrajině zastavit. Česko je při řešení všech krizí velmi aktivní a v zahraničí se angažuje, dodal.

Výzva k dodávce zbraní

K dodávce zbraní na Ukrajinu vybídl země NATO ukrajinský prezident Petro Porošenko. Úvahy o vyzbrojování Ukrajinců podpořil třeba vrchní velitel aliančních sil v Evropě Philip Breedlove. Zaorálek už před pár dny varoval, že by situace mohla být nebezpečnější než někdejší studená válka. Přivítal pak středeční prohlášení Bílého domu, který tyto myšlenku o vyzbrojování odmítl. Zdůraznil pak, že ani na půdě NATO se debata o zbraních pro Kyjev nevede.

Francouzko-německá mírová iniciativa

Ministr zahraničí podpořil novou francouzko-německou mírovou iniciativu. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande o plánu v pátek informovali ruského prezidenta. Podrobnosti z návrhu oficiálně zveřejněny nebyly. Podle agentury DPA je jeho základem zastavení palby. Média spekulují, že by se kromě příměří jednalo i o výměnu zajatců a stažení těžké výzbroje. Problémem je prý demarkační linie, protože vzbouřenci chtějí získané území z poslední doby.

Podle Zaorálka pokus Francie a Německa míří k tomu, aby se našlo obecně přijatelné řešení a krize se ukončila.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz