3. dubna 2009 19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD: Předsedu vlády ať vybere Topolánek

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiéra prozatímní vlády by měl podle ČSSD navrhnout předseda ODS Mirek Topolánek, musí tak ale učinit do neděle. Sociální demokraté zároveň chtějí, aby Topolánkův kabinet skončil nejpozději 8. května a aby se předčasné volby uskutečnily 9. a 10. října.

Vyplývá to z usnesení předsednictva ČSSD, se kterým dnes seznámil novináře místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Z jednání má podle představ předsednictva ČSSD vyplynout "jasný politický závěr, osoba premiéra a struktura příští vlády". Pokud jednání o odbornické vládě nebudou "vinou vlády Mirka Topolánka v demisi" uzavřena do konce týdne, bude ČSSD podle Škromacha konstatovat, že nemají další smysl.

Zájem dohodnout se nejpozději v neděli večer signalizovali lídři čtyř demokratických stran už po své dnešní odpolední schůzce v Poslanecké sněmovně. Odpoledne však premiér Topolánek ani další účastníci přibližně 90 minut trvající schůzky nechtěli sdělit žádné detaily připravované dohody.

Topolánek jen upozornil, že případnou nedělní dohodu budou ještě v pondělí muset podpořit širší orgány koaličních stran.

ČTK, Lidovky.cz