Grémium by mělo podle Hamáčka rozhodnout mimo jiné o tom, kdy se sejde předsednictvo strany. Do středečního hlasování o důvěře vládě ANO a ČSSD to ale nebude, řekl Hamáček novinářům.
„Je to situace, kterou sociální demokracie nezavinila a snaží se ji vyřešit, nicméně nepůjde vyřešit v horizontu dní,“ uvedl předseda ČSSD a ministr vnitra, který byl pověřen také řízením ministerstva zahraničí.
Europoslance Pocheho do čela diplomacie odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, zdůvodnil to jeho názory na migraci.
ČSSD stojí za Pochem, den před jmenováním vlády strana nevidí důvod k jeho výměně |
Pro změnu nominace na šéfa diplomacie se veřejně vyslovuje statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola, většina straníků včetně Hamáčka to však odmítá. Argumentují mimo jiné tím, že vnitrostranické referendum socialistů o vstupu do vlády se uskutečnilo až po zveřejnění jmen ministrů, takže straníci hlasovali už s vědomím toho, že Poche bude ve vládě.
Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem. Za ‚symbolickou odměnu‘ |
Poche po uvedení Hamáčka do čela diplomacie oznámil, že na ministerstvu bude působit jako nehonorovaný politický tajemník. Výhrady prezidenta či KSČM ke své osobě označuje za zástupné a spor s Hradem za ukončený. Doufá, že hlava státu v budoucnu změní na jeho jmenování názor.
Hamáček opětovně odmítl komentovat také setrvání Taťány Malé (ANO) v čele ministerstva spravedlnosti. Malá čelí podezření, že opisovala v diplomových pracích a zda jako právnička absolvovala poctivě povinnou koncipientskou praxi. „Nebudu kádrovat nominanty hnutí ANO. Je jeho plnou politickou odpovědností, koho do té vlády hnutí nominovalo,“ řekl Hamáček.