13. března 2010 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD prý do koalice s komunisty nepůjde, říká Paroubek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 56Diskuse
Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TEPLICE Předseda ČSSD Jiří Paroubek by po volbách, pokud jeho strana zvítězí, považoval za nejlepší řešení menšinovou vládu sociální demokracie. Případnou vládní koalici s komunisty po volebním vítězství své strany považuje za vyloučenou, protože si ji značná část sociálních demokratů nepřeje.

Za krajní řešení by pokládal velkou koalici s občanskými demokraty. "Pod vedením předsedy Mirka Topolánka si to ale nedovedu představit," řekl dnes. "Dáváme přednost spolupráci se středovými politickými stranami, na prvním místě s lidovci," uvedl.

Čtěte více


Přiznal ale, že to říkal i před krajskými volbami, v nichž se lidovci dostali jen do poloviny krajských zastupitelstev. I nyní se preference KDU-ČSL pohybují na hranici volitelnosti. ČSSD v průzkumech vede před konkurenční ODS.

Kdyby ve volbách získala většinu levice, tedy ČSSD a KSČM, tak by sociální demokraté podle Paroubka rádi vytvořili menšinovou vládu. "To by bylo nejlepší vyjádření vůle voličů, protože chce levostředovou vládu. Značná část našich voličů nechce vládu s komunisty," dodal.

Co slibuje ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci ČSSD

Sociální demokraté dokážou vybojovat takové změny, které přivedou Česko během následujících 15 let mezi deset států s nejvyšším životním standardem v rámci EU. Na dnešní programové konferenci ČSSD v Teplicích to řekl předseda strany Jiří Paroubek. čtěte více

Prvními body na jednání nového kabinetu by podle Paroubka byly klíčové zákony, které leží ve sněmovně a zřejmě už se je do voleb nepodaří projednat. "Mám na mysli především 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo obnovení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci," řekl.

Paroubek rovněž uvedl, že stále počítá s tím, že do křesla ministra zdravotnictví v jeho kabinetu usedne nynější středočeský hejtman a stínový ministr David Rath, který s tím však nepočítá. "V případě Davida Ratha není nic definitivního," uvedl šéf ČSSD s tím, že sociální demokracie nemá pro tento resort lepšího odborníka.

Šéfa lékařské komory Milana Kubka, o kterém v souvislosti s tímto ministerským křeslem spekuluje dnešní Mladá fronta Dnes, si prý Paroubek váží, ale v tuto chvíli by nepovažoval za rozumné, kdyby jednal s někým jiným než s Rathem.

ČSSD má novou volební hymnu

Seriál Sanitka

ČSSD chvátá za svými voliči se speciálním hitem. Všechny předvolební mítinky bude provázet ústřední píseň populárního československého seriálu Sanitka. Píseň Můj čas se strana snažila získat už pro krajské volby. Nakonec se to podařilo až pro volby parlamentní. více čtěte zde

ČTK
  • 56Diskuse