Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD řeší rebelii v regionech. Vzpurná je především Morava

Česko

  11:30
PRAHA - Silný hlas zpěváka Petra Koláře má před blížícími se volbami zaštítit snahy sociálních demokratů v kampani. Jestli ale dokáže přehlušit i nejnovější křik z regionů, není jasné.

Michal Hašek, Josef Novotný, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka po jeho potvrzení volebním lídrem. foto: ČTK

Ve chvíli, kdy v ČSSD ještě nedozněly poslední hádky o postoj k ­prezidentovi Miloši Zemanovi, čelí strana dalšímu rozkolu: rebelii v krajích kvůli sestavení stranických kandidátek. Někteří sociální demokraté v Olomouckém a Moravskoslezském regionu totiž mají pocit, že by na seznamech jmen pro předčasné volby neměli chybět. A ­požádali proto soud o předběžné opatření, které má zabránit podání listiny krajskému úřadu.

ČTĚTE TAKÉ:

To je třeba příklad šestice členů ČSSD z  Mohelnice. Postup místního i okresního výboru byl prý v pořádku. Problém nastal až na úrovni vedení Olomouckého kraje.

„Krajský výkonný výbor v Olomouci tyto kandidáty vyřadil zcela neodůvodněně,“ zlobí se právník Pavel Němec, který nespokojené straníky zastupuje. Sám byl z­ ČSSD letos vyloučen.

Jenže šéf krajské organizace Jiří Zemánek možná pochybení odmítá. „Nevím, co je v podání. Ale když si sečtu jedna a jedna, že za tím stojí právě Pavel Němec, kterému bylo zrušeno členství, tak ten důvod bych hledal tady,“ říká LN. Mohelnická organizace totiž navrhla Němce jako nečlena na kandidátku.

Sobotka i Zemánek vinu odmítají

 A okresní výkonný výbor ho zařadil na nevolitelné místo. To respektoval i kraj. „Jsem přesvědčen, že jsme neudělali žádnou chybu. Striktně jsme se drželi řádu pro předčasné volby z konce června,“ dodává Zemánek.

Podle Bohuslava Sobotky za problémy stojí špatné mezilidské vztahy, ne porušení demokratických principů. "Já osobně bych kandidátku sestavil jinak. To je ale nyní zbytečné řešit. Kandidátka je již schválena a vedení ČSSD do ní nemůže zasahovat a doplňovat některá jména," uvedl Sobotka.

Ve čtvrtek se spolu s dalšími dvěma spolustraníky obrátil na soud také ostravský primátor Petr Kajnar. I ti se domáhají předběžného opatření. Kajnar, který je šéfem ČSSD v Moravskoslezském kraji, v ostravských primárkách nedostal ani hlas a následně se neprosadil ani na krajské úrovni. Teď se domnívá, že kandidátní listina nebyla sestavena demokraticky.

Ostravský primátor Petr Kajnar

„Ani já, ani mí kolegové nyní už neusilujeme o kandidaturu do Poslanecké sněmovny za Českou stranu sociálnědemokratickou ani za žádný jiný politický subjekt,“ uvedl včera Kajnar v prohlášení, že mu jde čistě o spravedlnost.

"Petru Kajnarovi mám za zlé, že o problémech neinformoval vedení strany včas, tedy v době, kdy se dalo ještě jednáním dosáhnout změny," reagoval Sobotka.

Jisté je jedno: o případu sociálních demokratů z Mohelnice, stejně jako o druhém návrhu z Moravskoslezského kraje, již rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Potvrdila to jeho mluvčí Alena Novotná s tím, že rozhodnutí bude zveřejněno zřejmě v pondělí. Podle zdroje LN z Lidového domu mají být oba návrhy zamítnuty.

Němec stojí i za dalšími žalobami

Na české politické scéně jde o výjimečný úkaz. Zřejmě i­ proto zaskočil vedení sociálních demokratů. Předseda Bohuslav Sobotka ale prohlásil, že strana postupovala při sestavování kandidátek podle stanov i­ zákona.

„Žaloby podané několika neúspěšnými členy ČSSD považuji za mimořádně nešťastný krok, který má přenést sestavování kandidátních listin z jejich mateřské strany do soudní síně,“ doplnil druhý muž strany Michal Hašek. Vedení bude s nespokojenci ještě jednat.

U soudu je také pět žalob proti ČSSD, které souvisí především se zrušením členství. Za většinou z­ nich je opět Němec. A kvůli sestavování kandidátek se na něj prý obrátili i socialisté z Plzeňského kraje, podobně i členové ČSSD z Prahy a Pardubicka.

Mohlo by vás zajímat