20. října 2012 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD s nezávislými slaví, ODS má hlavu v dlaních

Bohuslav Sobotka se raduje po volbách do Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka se raduje po volbách do Senátu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odvoleno, spočítáno. Z výsledků druhého kola voleb do Senátu vyplývá, že levice získala v horní komoře parlamentu ústavní většinu. Výrazný úspěch však slavily i nezávislé osobnosti, o jejichž činnosti veřejnost něco ví. Takoví kandidáti pak většinou s přehledem porazily dlouholeté stranické aparátčíky.

Velké zadostiučinění cítí staronový senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, který přesvědčil téměř tři čtvrtiny voličů. Podobný impuls od voličů dostal i bývalý vysoce postavený státní úředník Libor Michálek, kterého upozornění na korupci stálo místo. Ačkoli Michálkovi nemohli přijít členové ODS na jméno (a o jeho kandidatuře mluvili jako o výtahu k moci), dokázal tento společný kandidát pirátů, zelených a lidovců výrazně porazit dlouholetého politického matadora - Stanislava Křečka z ČSSD.

A vysmívaný podnikatel (možná i s prezidentskými ambicemi) Tomio Okamura? Na Zlínsku s přehledem se dvěma třetinami hlasů porazil Stanislava Mišáka z ČSSD. Uspěla i kandidátka zelených Eliška Wagnerová, kterou si voliči pamatují z jejího výrazného působení u Ústavního soudu.

Kdo se tedy může považovat za vítěze voleb? Jsou to patrně sociální demokraté, kteří získali z 13 mandátů z 23 možných. Je však zřejmé, že sociálním demokratům přihrál voliče i strach z komunistů. Právě KSČM promarnila hned 11 z 12 soubojů v 2. kole. Z výsledků je patrné, že komunisté drtivě prohráli s ČSSD. Z 10 přímých soubojů totiž vyhráli jen jeden v Chomutově. Tam navíc Václav Homolka mandát jen obhajoval. Podle všeho tak pravicoví voliči v 2. kole jednoznačně podpořili kandidáty sociálních demokratů.

I tak se může levice jako celek chovat vítězně. Vůbec poprve od roku 1996, kdy horní komora parlamentu vznikla, bude mít levice v Senátu ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Drymlem k ní totiž získaly ve volbách potřebných 14 křesel.

A hlavní poražený? Jednoznačně ODS, která z 27 možných mandátů získala jen čtyři. Značné ztráty utrpěla ODS již v prvním kole a ve druhém nedokázal za občanské demokraty zvítězit ani populární herec Tomáš Töpfer. ODS ztratila v Senátu deset mandátů a bude mít v horní komoře historicky nejmenší zastoupení.

aniMiloslav Janík
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.