Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD se bojí Řápkové. Jde proti Paroubkovi

Česko

  14:25
PRAHA - ODS hodlá své rivaly z ČSSD při parlamentních volbách zasáhnout na citlivém místě. Touží zvítězit v Ústeckém kraji, kde kandiduje Jiří Paroubek. Pomoci k tomu má nový trumf - chomutovská primátorka Ivana Řápková, jejíž jméno je v posledních měsících nejčastěji spojováno s odebíráním dávek dlouhodobým dlužníkům města a „tvrdým bojem proti nepřizpůsobivým“.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková foto: ČTK

Mezi sociálními demokraty zavládly obavy. „Je pravda, že za poslední dva měsíce třeba na Děčínsku a okolí stoupla nezaměstnanost o více než pět procent, i jinde je to stejné. Tahle protiromská rétorika sice není nic nového, v současné konstelaci ekonomické situace a nálady lidí by mohla mít Řápková bohužel úspěch,“ přiznává strach lídr ČSSD v loňských krajských volbách Jaroslav Foldyna.

 
 Oranžový tým

Kateřina Brožová (41) za ČSSD 41), účinkovala v řadě televizních seriálů, zpívá v Hudebním divadle v Karlíně. Patří mezi blízké přátele manželů Paroubkových, přišla i na nedávný sjezd ČSSD. Nyní za tuto stranu bude zřejmě kandidovat do sněmovny.

Jiří Paroubek (56), ČSSD byl lídrem ČSSD v Ústeckém kraji už v minulých parlamentních volbách. Letos se do čela ústecké kandidátky sociální demokracie postaví znovu, na kandidátku tam prosazuje i úspěšného hokejistu Jiřího Šlégra.


 
Modrý tým

Ivana Řápková (42), ODS se do vedení chomutovské městské rady postavila v roce 2002. Jako primátorka v roce 2006 neúspěšně kandidovala do Senátu. Nyní se zviditelnila exekucemi dávek lidí, kteří dlužili městu - většinou jde o Romy.

Petr Gandalovič (44), ODS byl po návratu z konzulátu v New Yorku zvolen primátorem Ústí nad Labem. Od června 2006 byl členem vlády, nejprve jako ministr pro místní rozvoj, posléze jako ministr zemědělství. Už při minulých parlamentních volbách vedl tamní kandidátku ODS a prohrál ve střetu s Jiřím Paroubkem.


Oznámení kandidatury tvrdě vystupující primátorky zjevně nepříjemně zaskočilo i vedení samotné ČSSD. „Omluvte mě, nemám na to zatím žádný názor. Jsem nyní na předvolebních mítincích na Moravě. Musím si celou věc nechat projít hlavou, analyzovat. Teď bych se k tomu nechtěl vyjadřovat,“ odpověděl včera na dotazy LN předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Občanští demokraté přitom ještě nikdy v tamních parlamentních volbách ČSSD neporazili. Naposledy sice prohráli o pouhých několik tisíc hlasů, nyní ale doufají, že se jim v tradičně levicovějším prostředí podaří konečně zvítězit.

„Kandidátky sice nejsou hotové, neproběhly zatím ani volby v místních organizacích. Myslím ale, že paní primátorka Řápková je velmi schopná žena a má šanci se na kandidátce dostat velmi vysoko,“ řekl LN bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič, který v minulých parlamentních volbách ODS v kraji vedl a bude kandidovat znovu.

Také ústecký primátor Jan Kubata, jeden z dalších možných kandidátů ODS do sněmovny, míní, že Řápková bude přínosem. „Rozhodně Ivanu v kandidatuře podporuji. Osobně si myslím, že má velkou šanci být na volitelném místě. Zda má šanci být lídrem kandidátky, to neumím posoudit,“ uvedl Kubata. Sociální demokraté chystají do voleb tým snů Porazit ČSSD by přitom letos mělo být pro občanské demokraty ještě o něco těžší než v minulosti. Pro volby do sněmovny totiž ČSSD v Ústeckém kraji chystá doslova „tým snů“.

Vedle Jiřího Paroubka má na voliče zapůsobit například i populární herečka Kateřina Brožová, která ke statisícům potenciálních voličů hovoří týden co týden z televizní obrazovky v roli osudem zkoušené hrdinky v seriálu Pojišťovna štěstí. Za sociální demokraty má v Ústeckém kraji kandidovat také litvínovský hokejový obránce Jiří Šlégr.

Bude to však na vítězství sociálních demokratů stačit? To, že tvrdý postoj proti „nepřizpůsobivým“ může mít u voličů úspěch, ukazuje i případ exstarosty ústecké čtvrti Neštěmice Pavla Tošovského, který s řešením situace v proslulé Matiční ulici slavil úspěch několikrát. Za zmínku jistě stojí i úspěch Sládkových republikánů, kteří na Ústecku v 90. letech získali pro ně neočekávaných 26 procent hlasů.

Vloni ale s velmi podobnou rétorikou narazil tehdejší hejtman za ODS Jiří Šulc. Ten se pokusil voliče v Ústí, Litvínově a Mostě oslovit transparenty s nápisy: „Makejte, gadžové, ať se máme líp“, který řada lidí považovala za protiromský. Šulcovu kontroverzní kampaň kvůli tomu dokonce prověřovala policie.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!