Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

ČSSD se kvůli Izraeli kaje, Hamáček mluvil s Petříčkem. Topolánek a Vondra sepsali ‚antivýzvu‘

Ministr vnitra Jan Hamáček. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Původní zpráva
Otevřený dopis reagující na úmysly Izraele a USA obsadit sporné území okolo Jordánu sepsaný současným ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) s jeho dvěma předchůdci vyvolal po otištění v sobotním Právu řadu reakcí. V pondělí uklidňoval zvířené politické vody Jan Hamáček, naopak skupina v čele s Mirkem Topolánkem přešla do protiútoku.
  13:46

Po zveřejnění článku s titulkem Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?, pod nímž byli podepsáni kromě Petříčka ještě Lubomír Zaorálek (ČSSD), nynější ministr kultury, a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, bylo jasné, že slova jdoucí proti strategickému partnerovi v oblasti diplomacie nezůstanou dlouho bez odezvy. 

‚Co se stane s Palestinci?‘ ptal se Petříček s předchůdci. Vyjádření rozzlobilo Babiše i Zemana

Jako první se ohradili prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem. V pondělí pak vznikla antiiniciativa Odmítáme podrážet Izrael, za níž stojí další bývalý premiér Mirek Topolánek (2006-2009), bývalí ministři zahraničí Alexandr Vondra (2006-2007), Cyril Svoboda (2002-2006) a Jan Kohout (2009-2010, 2013-2014).  

Ti v samém úvodu dopisu naráží na fakt, že signatáři kolem Petříčka se opakovaně odvolávají na přátelství a strategické partnerství mezi námi a Izraelem a neopomínají ani připomenout svůj podíl na tomto stavu. „Také my jsme se během našeho veřejného působení podíleli na budování přátelských a výjimečně dobrých vztazích s Izraelem,“ navazují Topolánek a spol. na propíraný text a vysvětlují, proč zrovna oni by měli reagovat na vzniklou situaci.  

Posléze přecházejí do protiútoku a vyčítají Petříčkovu pasivitu v čele resortu. “Místo mediální kritiky bychom očekávali, že ministr zahraničí konečně rozhodne o přestěhování české ambasády do Jeruzaléma, hlavního města Izraele. Hlava českého státu to mnohokrát verbálně slibovala, ale vláda díky pasivitě a alibismu ministra zahraničí zatím neudělala nic. Strategické partnerství se neměří slovy, ale činy,“ tepou do zástupce ČSSD. 

Tři čeští ministři zahraničí vyčinili židovskému státu. Nejvíc nevole spustili doma

Podle nich je důležitá i forma takového sdělení. „Zkritizovat blízkého spojence v článku, který podepíše odpovědný člen vlády, je spíš urážka a podraz,“ podotýkají Topolánek s bývalými kolegy z čela diplomacie. „Autorům se navíc podařilo urazit ne jednoho spojence, ale rovnou dva. V textu se staví proti americkému mírovému plánu, který dříve označili naši nejvyšší ústavní činitelé včetně ministra Petříčka za dobré východisko pro další jednání, a jehož kritiku Česká republika nedávno v EU zablokovala,“ dále vyčítají Petříčkově iniciativě. 

Topolánkovi a spol. také vadí vytržení z kontextu a nepochopení souvislostí. „Hlavní problém s textem našich kolegů totiž je, že typ přátelství, na který se odvolávají, vyžaduje i pochopení kontextu, v němž se náš přítel pohybuje. To je to, co v kritizovaném textu chybí a co nenahradí pár letmých zmínek o ‚vládě hnutí Hamás, designovaného celou EU jako teroristická organizace’," dodávají ve zveřejněném textu. 

„Článek našich tří kolegů proto vnímáme také jako přihlášení se k neblahým praktikám vedení EU kritizovat Izrael za každou cenu a klademe si otázku, zda nevnikl na objednávku vysokého představitele EU Josepa Borrella, jemuž české spojenectví s Izraelem není po chuti,“ vysvětlují svůj postoj s tím, že nynější ministr zahraničí bohužel nikdy nenašel odvahu palestinské chování přímočaře odsoudit stejně, jako to teď udělal v případě Izraele, přestože se když se v některých případech postavil při hlasování v EU proti podobným destruktivním kroků. 

Nyní je na řadě Jan Hamáček, aby zjitřenou atmosféru urovnal. Ten na dotaz webu Lidovky.cz odepsal, že se s Petříčkem již v pondělí sešel. „Shodli jsme se na tom, že česká pozice k Izraeli zůstává neměnná,“ napsal v sms. Česko podle něj v nedávné době významně podpořila Izrael na mezinárodních fórech. Hamáček též prozradil, že se Petříček sejde v úterý s izraelským velvyslancem Danielem Meronem, aby si spor vyříkali osobně. „Ve sněmovně jsme připraveni podpořit usnesení, které znovu potvrdí naši dlouhodobou politiku k Izraeli, jako našemu klíčovému partnerovi,“ dodal místopředseda vlády. 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!