Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD se po volbách pokusí svrhnout vládu

Česko

  9:46
PRAHA - Sociální demokracie kvůli kauze poslanců ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého požádala voliče, aby z krajských a senátních voleb 17. a 18. října učinili referendum o koaličním kabinetu Mirka Topolánka. ČSSD chce podle svého šéfa Jiřího Paroubka vyvolat po volbách ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

ČSSD se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. (První zprava Jiří Paroubek) foto: Igor ŠefrČTK

"Nám nejde o nějaký mocenský boj na půdě Poslanecké sněmovny, nám jde o to přenést debatu mezi občany," zdůvodnil Paroubek hlasování o nedůvěře kabinetu až po krajských a senátních volbách. Voliči by měli podle něho sami rozhodnout, zda chtějí pokračovat v těchto praktikách, zda chtějí pokračování této vlády.

Sociální demokraté už v minulosti vyvolali tři neúspěšná hlasování o nedůvěře kabinetu, naposledy letos 30. dubna. Podle některých pozorovatelů by nyní s nespokojenými poslanci a poslankyněmi ODS a zelených mohli mít šanci na úspěch.

Klíčová reportáž TV Nova
Jan Morava (ODS) podle reportáže televize Nova Natvrdo shromažďoval kompromitující materiály na některé své kolegy kvůli vydírání. Mimo jiné se snažil šířit intimní fotografie Tlustého, které Tlustý záměrně nechal vyrobit jako "návnadu". Morava se také nechal fotografovat s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové, a snímky chtěl podle televize použít k zastrašování političky.

V reportáži mimo jiné Tlustý potvrdil, že fotbalista Milan Baroš pomohl v předvolební kampani ODS výměnou za to, že od státu dostane dotaci deseti milionů korun na svoji mládežnickou fotbalovou akademii. Nakonec je ale nedostal, protože Tlustý byl odvolán z místa ministra financí.

Topolánek v pátek označil za iniciátora Moravovy kauzy Tlustého, Morava je podle něj spíše obětí. Vedení ODS se v sobotu od chování obou poslanců distancovalo a vyzvalo je, aby se vzdali poslaneckého mandátu. Morava by měl dnes vystoupit na tiskové konferenci. Zdá se přitom pravděpodobné, že svůj mandát složí. Tlustý to naopak rezolutně odmítl. V celé kauze prý hrál pouze roli "volavky".

Reportáž Novy svědčí podle Paroubka o tom, že politika ODS zdegenerovala na nechutné řemeslo, při kterém nejde o obecné blaho, ale dělají se jen kšefty a podrazy. Chování poslance Moravy nepovažuje šéf ČSSD za izolovaný jev. Připomněl zveřejnění zprávy šéfa policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho těsně před minulými volbami do Poslanecké sněmovny a údajné přetahování poslanců ČSSD občanskými demokraty po vyrovnaném výsledku voleb.

Tyto metody práce připisuje "Topolánkově skupině". Za hlavní protagonisty této politiky v ODS považuje jejího šéfa Mirka Topolánka a předsedu klubu poslanců ODS Petra Tluchoře. Oba by podle něj měli odejít z politiky.

ČSSD chce připravit etický kodex vládní politiky
Politické grémium ČSSD chce rovněž připravit návrh etického kodexu politiky na úrovni vlády, parlamentu a parlamentních politických stran. Sociální demokracie je připravena ho i jednostranně uplatňovat. Půjde podle Paroubka o princip presumpce viny, vyloučení útoků na rodinné příslušníky politiků, o boj proti nepotismu (preferování příbuzných při obsazování funkcí) a o neusilování o přeběhlíky z jiného politického tábora.

Sociální demokracie rovněž vyzvala ke zveřejnění celého záznamu televize Nova a k vyšetření kauzy orgány v trestním řízení, protože prý vyvolává podezření ze spáchání trestných činů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...