7. dubna 2018 9:31, aktualizováno  16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš nás zesměšňoval a dělal z nás malé děti, popsal Zimola sjezdu jednání s ANO

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 110Diskuse
40. Sjezd ČSSD. Jiří Zimola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 40. Sjezd ČSSD. Jiří Zimola | foto:  Petr Topič, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Hnutí ANO nešlo ve vyjednáváních o případné společné vládě o kompromis, ale o maximalizaci zisku. Povýšilo zájem jednoho člověka nad zájem země. Předseda ČSSD Jan Hamáček to řekl delegátům sobotního sjezdu ke krachu jednání s premiérem v demisi a šéfem ANO Andrejem Babišem. Sjezd strany pak vzal na vědomí páteční usnesení předsednictva strany, které schválilo ukončení jednání o vládě s ANO. Pro bylo 277 delegátů, proti 20.

Hamáčkovi sjezd v polovině února uložil, aby jednal s ANO o koaliční spolupráci. V sobotu uvedl, že úkol splnil. Čtvrteční konec jednání zdůvodnil tím, že hnutí ANO nepochopilo, že trestně stíhaný premiér je pro sociální demokraty problém. ANO je hnutím jednoho muže a post je pro Babiše vším, řekl. 

„K dohodě nedošlo, ANO odmítlo náš požadavek na ministerstvo vnitra,“ uvedl Hamáček. O resort strana podle něj usilovala jenom jako o pojistku, aby se policisté vyšetřující Babiše cítili bezpečně a komfortně. Opět odmítl, že usiloval, jak tvrdil Babiš, o funkci ministra vnitra pro sebe.

40. Sjezd ČSSD. Čeká se volba zbytku vedení a debata o ukončené spolupráci s ANO. Zdeněk Škromach
40. Sjezd ČSSD. Čeká se volba zbytku vedení a debata o ukončené spolupráci s ANO. Jan Hamáček

Vyjednavači ČSSD přistoupili podle Hamáčka na řadu kompromisů, šli možná až za hranu, když přistoupili i na možnost, že by trestně stíhaného Babiše v čele vlády tolerovali, kdyby veřejně slíbil, že když bude prvoinstančně odsouzen, odstoupí.

„Cítili jsme odpovědnost za stabilitu ČR, víme, že země potřebuje stabilní vládu s důvěrou. Pokusili jsme se jednat na rozdíl od ostatních,“ zdůvodnil, proč ČSSD do jednání šla. I když po týdnech programových debat jednání zkrachovala, ANO podle Hamáčka nyní ví, že na ČSSD neplatí agresivita. „A bude to platit i v budoucnu, s námi nikdo nebude povýšeně a agresivně jednat,“ zdůraznil.

Mantinely pro případné další vyjednávání sjezd novému vedení explicitně nedal. „Stále ale platí ten závazek, že pokud bychom něco vyjednali, tak o tom bude rozhodovat členská základna v referendu. Nicméně jednání s hnutím ANO jsou ukončena,“ popsal Hamáček zadání pro nové vedení sjezdu.

Bezprostředně začnou podle Hamáčka pracovat týmy pro přípravu komunálních a senátních voleb. „Strana do nich půjde jednotná,“ uvedl. Vyjednávání s hnutím ANO podle něj nebyla marná, programové body sociální demokraté předloží Sněmovně v podobě legislativních návrhů, uvedl na tiskové konferenci po skončení sjezdu. Hamáček a Zimola se na něm za svou vyjednávací strategii a utnutí rozhovorů kvůli neústupnosti ANO v personálních otázkách dočkali ocenění od výrazné většiny delegátů.

„Babiš z nás dělá nazdárky,“ říká Zimola

Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola ve svém úvodním slovu uvedl, že ANO nevyužilo dlouhou šanci na to, aby zaujalo stanovisko k problému Babišova trestního stíhání. „Slovo kompromis nemá ve slovníku Andreje Babiše své místo,“ uvedl Zimola. Vyjednávání o vládě podle něj usvědčilo premiéra v demisi jako člověka, který o žádnou spolupráci nestojí. „Až se ta marketingová mašina (hnutí ANO) zadře, tak lidé možná ocení, že jsme se nenechali koupit za pár stříbrných,“ prohlásil.

„Ještě než jsme se poprvé posadili ke stolu, potýkali jsme se s jeho útoky. Dělal z nás malé děti, zesměšňoval nás a vzkazoval, jak jsou naše požadavky přes čáru,“ uvedl Zimola. Babiš podle něj zapomněl, že mluví s představiteli nejstarší a hrdé politické strany, která má sice starosti, ale nikdo s ní nebude zametat. „A dělat z jejích členů a voličů nějaké nazdárky,“ dodal Zimola.

Oba zdůraznili, že v programové části debat se jim podařilo dojednat řadu témat. To ocenil i host sjezdu, odborový předák Josef Středula. Téma proplácení prvních dnů nemoci se stalo prioritním, pochválil misi sociálnědemokratických vyjednavačů.

ČTK
  • 110Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.