Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fischer je důvěryhodnější než Kalousek, říká Tejc

Česko

  15:49aktualizováno  19:40
LÁNY - Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc se s prezidentem Milošem Zemanem shodl, že nechtějí zpět vládu pravicové koalice. Tejc to novinářům řekl po jednání se Zemanem na zámku v Lánech.

Jeroným Tejc podpoří Zemana a Rusnoka foto: MAFRA: Topič Petr

Podle Tejce vyjednávání o možné podpoře vládě Jiřího Rusnoka komplikuje kauza kolem splacení milionových dluhů prezidentského kandidáta a nynějšího ministra financí Jana Fischera. Následně ale Fischera označil za důvěryhodnějšího ministra ve srovnání s jeho předchůdcem Miroslavem Kalouskem (TOP 09). "Podle mého názoru je Fischer důvěryhodnější a kompetentnější než bývalý ministr financí Kalousek," konstatoval Tejc.

ČTĚTE DÁLE

Pro část sociální demokracie by ale překážka nejasných Fischerových dluhů nemusela být nepřekonatelná a ve straně sílí křídlo, které by vládu Jiřího Rusnoka, za niž Zeman v současnosti mohutně lobbuje, dalo ve sněmovně důvěru.

"Shodli jsme se, že by se neměla vracet pravicová koalice. Každý máme jiné cesty, jak tomu zabránit," řekl novinářům po více než dvouhodinovém jednání Tejc. Předseda poslaneckého klubu prezidentovi řekl argumenty, které v ČSSD zaznívají pro i proti Rusnokovu kabinetu. Bavili se i tom, kdo by dostal druhý pokus sestavit vládu, pokud by Rusnokův kabinet důvěru ve Sněmovně nezískal. Podle Tejce jedna z úvah je, že by se o sestavení zřejmě menšinové vlády pokusila právě ČSSD.

Pravici zpět nechceme

O tom, zda poslanci sociální demokracie vysloví úřednické vládě důvěru, chce strana rozhodnout nejpozději 6. srpna. Pro Tejce je obava z možného návratu vlády pravicové vlády silným argumentem. "Budu se o tom snažit přesvědčit i celý klub," konstatoval Tejc. Poslanci by o konečném stanovisku měli jednat společně s předsednictvem strany.

Zeman jednal i s šéfem klubu ODS Markem Bendou.  Podle Bendy poslanci ODS pro tuto vládu hlasovat nebudou. "Pan prezident má dojem, že si Rusnokova vláda důvěru zaslouží, podle nás ale vznikla v rozporu s ústavní tradicí a demokratickou tradicí," uvedl Benda po odchodu od Zemana. "Tato vláda dělá ještě před vyslovením důvěry velmi extenzivní kroky, což se nám nelíbí," dodal Benda. O dalších krocích šéf ODS příliš mluvit nechtěl: "Připomněl jsem panu prezdientovi, že ústavní tradice by se měla ctít a že pokud někdo sežene (Miroslava Němcová, pozn. redakce) 101 hlasů, měl by mít šanci." Podle Zemana je ale v ČR normální, že se občas ústavní tradice změní.

Prezident Zeman podle očekávání nepřesvědčil ani šéfa klubu TOP 09 Gazdíka. Strana Rusnokovu vládu nepodpoří, řekl po jednání v Lánech Gazdík.

O možné důvěře vyjednává i premiér Rusnok, dopoledne se sešel s předsedou Věcí veřejných Vítem Bártou. Oba pak novinářům řekli, že se ve většině bodů shodli. S VV prezident jednal už v neděli.

Rusnokovu vládu Zeman jmenoval poté, co kvůli kauze kolem své blízké spolupracovnice a přítelkyně Jany Nagyové rezignoval premiér Petr Nečas (ODS). Učinil tak navzdory nesouhlasu stran a tvrzení bývalé koalice, že ve Sněmovně disponuje většinou 101 hlasu.

Autoři: ,