Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD se v boji proti restitucím ohání Janem Husem

Česko

  10:00
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zatímco se čeští komunisté v dobách socialismu snažili udělat z Mistra Jana Husa jakéhosi středověkého Lenina či Marxe, sociální demokraté si i jednu z nejvýznamnějších postav českých dějin zvolili jak symbol svého boje proti církevním restitucím. Vyplývá to alespoň z příprav sobotního mítinku ČSSD na Kozím Hrádku u Sezimova Ústí.

Jan Hus foto: Reprofoto

Kozí Hrádek si totiž sociální demokracie k veřejnému shromáždění „proti bezohledným vládním reformám“ vybrala zcela záměrně. Jan Hus nalezl v roce 1413 na hrádku útočiště, v jeho okolí kázal a sepsal tady některá svá stěžejní díla jako traktát O svatokupectví, O církvi nebo spis O šesti bludech. A pro vedení ČSSD proto údajně neexistuje vhodnější místo pro představení jejích názorů na církevní restituce než právě Kozí Hrádek. Znalci Husova díla však sociální demokracii obviňují z populismu a snahy zneužít Husův odkaz.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je v tom opravdu určitá symbolika, proč pořádáme mítink proti vládním reformám na místě, tak úzce spojeném s Janem Husem,“ řekl LN mluvčí Lidového domu Martin Ayrer. A sociální demokraté doufají, že sobotní veřejné shromáždění nebude mít daleko k táborům lidu v době, kdy v okolí Kozího Hrádku kázal Mistr Jan Hus třeba proti rozmařilosti církve. „Očekáváme více jak tisíc účastníků z řad veřejnosti,“ uvedl Ayrer.

Účelové zneužití Husova odkazu

Například zástupci občanského sdružení Mistra Jana z Husince ale sobotní akci tvrdě odsoudili. „Já na to mám jedinou odpověď. Kdo s čím zachází, s tím také schází,“ řekl LN předseda sdružení Milan Zíka. Fakt, že se sociální demokraté snaží využít Husův odkaz k politickým cílům, považuje za důkaz vyprázdněnosti programů politických stran, a to nejen ČSSD. „Je to ukázka naprosté účelovosti a toho, že když politici ztrácejí důvěru, sníží se prostě k čemukoliv, aby zaujali voliče,“ řekl Zíka. ČSSD ale především vůbec nepochopila, v čem spočívá odkaz Mistra Jana, který kromě kritiky rozmařilosti středověké církve hlásal, aby se lidé v životě řídili určitými morálními pravidly. „Pokud sociální demokracie považuje Husa za takový symbol, měla se o uctění jeho památky postarat už dříve. A to třeba tím, že když byla u vlády, mohla nechat opravit Husův rodný domek v Husinci, který je v dezolátním stavu a vláda do něj za 20 let nedala ani korunu,“ stěžuje si Zíka.

Církev československá husitská sice zvolila k sobotní akci ČSSD mnohem mírnější komentář, ovšem také ona se zneužíváním Husova odkazu v politice nesouhlasí. „Stavět Husa v současnosti proti kterékoli z křesťanských církví je nesprávné. Husův aktuální odkaz je především náboženský, křesťanský, humanitní, všelidský a nelze jej pojímat ryze stranicky, jako tomu bylo už v minulosti, kdy jeho vlastní křesťanský odkaz byl vyprázdněn,“ řekl LN patriarcha církve Tomáš Butta.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat