Šulc byl ve výboru jediný zástupce ústecké ODS, předsednictví mu ale zřejmě zaručila koalice s ČSSD po volbách v roce 2008. Teď podle zástupců nese politickou zodpovědnost za problémy dotačního úřadu i za to, že do něj přivedl předchozího ředitele Petra Kušnierze.
Ten se nyní zodpovídá z možného přijímání úplatků před soudem. "Pan Šulc by měl nést zodpovědnost za chyby, které se staly. Příchod pana Kušnierze je zjevně spojený s ním," řekl v pondělí předseda ústecké ČSSD Arno Fišera.
ČTĚTE TAKÉ: |
Kušnierz čelí obžalobě z přijímání úplatků výměnou za kladné vyřízení žádostí. Soud četl několik materiálů, z nichž plyne, že Kušnierzův příchod do čela úřadu byl dopředu domluvený a svůj podíl na něm měl právě Šulc. Ten u soudu veškerá obvinění odmítl.
Karlovarským politikům vadí Šulcova údajná nečinnost při řešení problémů ROP. Evropská komise zastavila proplácení peněz, pak zastavilo vypisování dotačních výzev ministerstvo pro místní rozvoj. Kritizují i postup úřadu při zakázce na přístroje pro ústeckou Krajskou zdravotní za 420 milionů korun; ministerstvo financí chce, aby polovinu dotací firma vrátila.
Přijde Petr, šoupni mu něco do kapsySoud začal koncem loňského roku rozplétat síť kolem vysokého úředníka Petra Kušnierze, jedním z klíčových důkazů jsou odposlechy. "Udělej to tak, že to bude 8,5 (milionu) a milion půjde do p....e,“ radí například jeden z členů skupiny, jak z dotací ulít stranou peníze. PŘEPISY ODPOSLECHŮ NAJDETE ZDE |
"Další jednání máme 20. června a pak se uvidí, jak dál. Kdyby předseda nebyl schválen, asi to budu muset dořídit do voleb já," řekl v pondělí Hybner. Podepisovat smlouvy ale zatím nemůže, do doby vyřešení všech problémů tak rozhodl výbor.
Odchodem bývalého hejtmana ochlazování vztahů v ústecké koalici zřejmě nekončí. Fišera chce změny i v Severočeské vodárenské společnosti, která vlastní vodovodní síť v Ústeckém a Libereckém kraji a v jejímž vedení sedí prakticky výhradně lidé z ODS. Akcionáři jsou jednotlivé obce a města regionu. Značné emoce podle svědků provázely už valnou hromadu minulý týden, na níž údajně nechtěla ochranka vpustit některé starosty za ČSSD.
"Budeme usilovat o svolání mimořádné valné hromady, která by měla fungování společnosti změnit. Rozdělují se v ní velké peníze a co se tam děje, to není v pořádku," tvrdí Fišera.
Podobným způsobem se rozpadla letos v zimě koalice ČSSD a ODS na ústeckém magistrátu. Že by podobný rozkol přišel i na krajské úrovni, podle Fišery není pravděpodobné. "Volby už jsou blízko, mohlo by to vypadat jako populismus. Ale věcná opatření je potřeba udělat," dodal.