Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD si vezme na stamiliony pro Altnera úvěr. V dovolání napadne advokátovy obstrukce

Staronový šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka během druhého dne sjezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staronový šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka během druhého dne sjezdu. | foto: MAFRA

PRAHA Tři dny. Přesně tolik dní bude mít ČSSD na to, aby zaplatila částku přes 337 milionů právníkovi Zdeňku Altnerovi poté, co jí bude doručen včerejší rozsudek Městského soudu v Praze. Ten stomilionovou částku přiřkl bývalému advokátovi strany ve sporu o odměnu za to, že Altner v roce 2000 sociálním demokratům vybojoval jejich současné sídlo Lidový dům v pražské Hybernské ulici.

Vládní partaj premiéra Bohuslava Sobotky teď hledá cesty, jak peníze dát dohromady a jak omezit svůj provoz, aby se s vysokou sumou vyrovnala. V podstatě jedinou cestou, jak tak rychle sehnat peníze, je vzít si nový úvěr. Místopředseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že bude potřeba úsporný plán.

ČSSD se k platbě pokuty staví vstřícně

Kvůli situaci se ve čtvrtek večer sešlo grémium strany. „My jsme se shodli na tom, že pověříme pana místopředsedu (Martina) Starce, který má na starosti hospodaření sociální demokracie, aby do příštího týdne připravil alternativy řešení situace, která vznikla," řekl ČTK předseda Sněmovny Hamáček.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle aktuálního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Samotná smlouva je podle Hamáčka jedním z faktorů, proč je částka k zaplacení tak vysoká. "Samozřejmě pokuta byla zapracovaná ve smlouvě. Ten největší problém je, že soud trval asi 16 let, a pokud vím, tak hlavním důvodem byly obstrukce a průtahy ze strany pana Altnera, který, pokud vím, neplatil soudní poplatky a prodlužoval jednání," řekl. Výši smluvní pokuty vzhledem k tomu, že průtahy nebyly chybou ČSSD, označil za paradoxní.

Altnerův advokát Václav Veselý ČTK řekl, že takový výklad nedává smysl. "Představte si, že vám někdo dluží peníze, nezaplatí a viní vás z toho, že vy obstruujete, myslíte si, že to dává smysl?" řekl. Altner podle něj žádal například o osvobození od soudního poplatku kvůli sociální situaci. "To je ale normálně využití práva, každý účastník na to má právo," uvedl.

Nicméně i bývalého místopředsedu ČSSD a současného předsedu Asociace krajů Michala Haška překvapilo, že soud přiřkl Altnerovi i smluvní pokutu za odvolací řízení, kde podle něj Altner neplatil soudní poplatky a vyhýbal se jednáním. Suma k úhradě je podle Haška vysoká, ale ne likvidační. "Dluhy se platí, a pokud dnes soud pravomocně konstatoval, že máme dluh, situaci vyřešíme, tak jako ji musí řešit každý občan nebo subjekt," uvedl na facebooku.

„Budeme muset jít cestou přeúvěrování strany. V současné situaci to rozhodně nebude problém. Sociální demokracie je strana s rozsáhlým majetkem a nahrává nám i fakt, že jsou úrokové sazby nízko, tudíž peníze se dají sehnat levně,“ uvedl pro Lidovky.cz po včerejším večerním grémiu špiček sociální demokracie statutární místopředseda „oranžové“ partaje Milan Chovanec.

Přesný postup strana pak naplánuje příští středu na dalším grémiu, kterého se už zúčastní i předseda a premiér Sobotka, který je v těchto dnech na cestě ve Spojených státech. Do úterý má přitom strážce stranické kasy Martin Starec připravit dvě až tři varianty, jak dluh vůči Altnerovi zaplatit a co to bude pro stranu znamenat.

„Je jasné, že budeme muset omezit provoz a také snížit výdaje na volby. Jednoznačným závěrem grémia je, že v této chvíli nemá smysl fňukat, ale vyřešit situaci s chladnou hlavou. A také to, že sociální demokracie své dluhy platí,“ dodal Chovanec.

ČSSD je pak odhodlána jít s pravomocným rozsudkem k Nejvyššímu soudu, tedy využít dovolání. Napadat podle informací serveru Lidovky.cz bude především to, že má platit smluvní pokutu za celou dobu trvání sporu. Pokuta se počítá od července 2000 a původní sumu 18,5 milionu korun, o niž se Altner soudil, několikanásobně zvýšila. Přitom trvání procesu ovlivnil primárně bývalý advokát sociální demokracie. Rozhodování protahoval například tím, že nezaplatil soudní poplatek a následně musel u soudů vybojovat pokračování procesu.

„Není možné, aby se straně, která obstruuje, ještě tyto obstrukce vyplatily. To chceme z pozice vládní strany pak řešit s ministerstvem spravedlnosti, že je třeba upravit zákony, aby se toto v českém soudnictví nemohlo stávat,“ sdělil místopředseda Chovanec.

Rovněž místopředseda ČSSD Jan Hamáček průtahy kritizoval. „Samozřejmě pokuta byla zapracovaná ve smlouvě. Ten největší problém je, že soud trval asi 16 let, a pokud vím, tak hlavním důvodem byly obstrukce a průtahy ze strany pana Altnera, který, pokud vím, neplatil soudní poplatky a prodlužoval jednání,“ řekl ČTK.

Dovolání ovšem nemá odkladný účinek a stamiliony Altnerovi musí sociální demokraté poslat bezodkladně. Nelze je ani dát například do soudní úschovy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...