Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD skončila za rok ve ztrátě přes 51 milionů. Straně ubyla i desetina členů

Česko

  9:15
PRAHA - Nejsilnější vládní straně ubývají členové, za poslední dva roky se členská základna sociálních demokratů ztenčila o desetinu. Zároveň ze zpráv pro páteční sjezd ČSSD vyplývá, že hospodaření strany za loňský rok skončilo ztrátou přes 51 milionů korun. Strana původně počítala se zhruba polovičním deficitem.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci poté, co se dočasně ujal vedením resortu po ministru Mládkovi. foto: ČTK

Podle zprávy vypracované pro víkendový sjezd ČSSD měla strana ke konci prosince loňského roku 20 349 členů, to je o 2209 méně než o dva roky dříve. Spolu s členskou základnou ubývá i místních organizací strany, za dva roky jich zaniklo 57.

Nejvíc má strana členů ve věku mezi 40 a 50 lety, vrstevníci premiéra a předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky tvoří pětinu členské základny ČSSD, v závěsu jsou o dekádu starší sociální demokraté.

‚Šibalové‘ už ČSSD nevadí? Odsouzený exprimátor Ústí zůstal v okresním vedení

Ačkoli se ČSSD hlásí k prosazování žen v politice, statistika ukazuje, že se jí přilákat ženy nedaří. Naopak žen v ČSSD během dvou let ubylo 750, což v procentním zastoupení činí pokles z 35,4 procenta na 35,2 procenta.

Početně nejsilnější krajskou organizací ČSSD je přes pokles o 142 členů stále jihomoravská, čítá 2917 majitelů stranického průkazu. Z třetího místa na druhé poskočila během uplynulých dvou let pražská organizace s 2745 členy. Ubylo jí totiž „pouze“ 41 lidí na rozdíl od moravskoslezské, která se ztenčila o 320 na 2668 členů. Největší odliv členů pak zaznamenaly Ústecký kraj (pokles o 413 členů) a Liberecký kraj (pokles o 360 členů).

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD.
Jde o jedno z řady ocenění, která Brady obdržel poté, co se objevily informace,...

Počty sociálních demokratů klesají od roku 2009, kdy členská základna dosáhla 24.497 lidí. Mezi lety 2004 a 2008 za vlád sociálních demokratů Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, ale také Mirka Topolánka (ODS) a úřednického premiéra Jana Fischera se řady členů ČSSD rozšířily zhruba o osm tisíc lidí.

Ztráta přes 51 milionů

Hospodaření ČSSD za loňský rok skončilo ztrátou přes 51 milionů korun. Strana původně počítala se zhruba polovičním deficitem. Na výsledku se negativně podepsalo hlavně posílení fondů na loňské krajské a senátní volby a také výdaje na právníky ve sporu s někdejším advokátem Zdeňkem Altnerem.

Sociální demokraté podle zprávy počítali s tím, že v roce 2016 budou hospodařit se ztrátou 26,74 milionu korun, deficit však vyšplhal na 51,15 milionu. Na volební fond podle zprávy vynaložila ČSSD 112 milionů korun, i když původně počítala zhruba s 84 miliony. I přes snížení počtu zaměstnanců kvůli úsporným opatřením po neúspěchu ve sporu s Altnerem překročila strana i původně plánovaný rozpočet na mzdy. Putovalo na ně přes 53 milionů.

ČSSD lidem neumí říct, že přijdou o peníze, hodnotí daňovou kalkulačku odborníci

Altnerovi loni na jaře soud přiznal téměř 338 milionů korun v letitém soudním sporu s ČSSD, kterou dříve zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD podala proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu. Bývalý advokát loni v listopadu zemřel. „Aktuálně probíhá dědické řízení o jeho pozůstalosti. Do jeho skončení je postup v uvedených věcech pozastaven. Délku dědického řízení nelze spolehlivě odhadnout,“ stojí ve zprávě.

Za právní služby musela ČSSD dát 9,36 milionu, na čemž se podle zprávy podepsal především spor s Altnerem. Jako mírně uspokojivé hodnotí Starec výnosy z nájmů, které činí 16,5 milionu korun, přibližně o pětinu méně, než strana plánovala. Téměř o polovinu nižší proti předpokladům jsou dary ve výši 17,84 milionu korun a neuspokojivé je podle zprávy i pouze dvoutřetinové plnění plánů u členských příspěvků, které přinesly do rozpočtu ČSSD 15,85 milionu.

Letos počítá ČSSD s vyrovnaným rozpočtem, výnosy i náklady by měly dosáhnout 237 milionů korun. Na volební fond je zatím v rozpočtu 80 milionů, zpráva k tomu dodává, že je kladen zásadní důraz na efektivitu. „Veškeré příjmy a výdaje budou účtovány výhradně na transparentním účtu ČSSD. Strop je stanoven zákonem na 90 milionů korun,“ připomíná zpráva nový limit pro výdaje kampaní. U právních služeb se ČSSD chce vejít do tří milionů.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč