Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD uspěla, Nejvyšší soud vrátil spor s Altnerovými dědici o 338 milionů na začátek

Česko

  7:42aktualizováno  15:57
Brno - Sociální demokraté uspěli s dovoláním ve sporu s dědici právníka Zdeňka Altnera. Nejvyšší soud (NS) ho vrátil prakticky na začátek, opět bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle rozsudku NS nebylo smluvní ujednání o odměně za právní služby dostatečně určité. Z rozsudku podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka plyne, že strana nic nedluží a exekuce jí nehrozí.

Advokát Zdeněk Altner, ve sporu o Lidový dům mu pomáhal i právník Václav Halbich. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý novinářům řekl, že podle jeho názoru by mohla ČSSD jednat s Altnerovými dědici o smíru, kdyby to navrhli. Dědici Altnera ale argumentaci ČSSD odmítli jako nefér a příští týden chtějí údajné nepravdy vyvrátit na tiskové konferenci.

Ústavní soud zrušil odklad verdiktu ve sporu ČSSD s dědici právníka Altnera o 338 milionů

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze z března 2016 měla ČSSD zaplatit Altnerovi v souvislosti se zastupováním ve sporu o Lidový dům odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. Nárok byl už v rukou exekutora, ale strana ve stejném roce úspěšně požádala NS o odklad vykonatelnosti. Od té doby se čekalo na verdikt. Vše zdrželo dědické řízení - Altner totiž mezitím zemřel. Ve sporu nyní pokračují jeho potomci Patrik a Veronika.

NS: Není jasné, co Altner pro ČSSD vykonal

Nejvyšší soud v pátek verdikt zpřístupnil na elektronické úřední desce. Podle něj není jasné, co konkrétně Altner pro stranu vykonal. NS zdůraznil, že jedinou podmínkou pro vznik nároku na odměnu je advokátem řádně vykonaná činnost. „Odvolací soud přitom vůbec nezjišťoval, jakou právní službu původní žalobce jako advokát pro klienta provedl,“ stojí v rozsudku NS, který připravoval soudce Pavel Horňák v senátu s předsedou Pavlem Krbkem a soudkyní Ivanou Zlatohlávkovou.

07.června 2019 v 11:34, příspěvek archivován: 07.června 2019 v 12:28

Jsem rád, že se Nejvyšší soud postavil na stranu @CSSD. Ve sporu s JUDr. Altnerem jsme vyhráli už 15 soudů a pan doktor a jeho rodina dostali od ČSSD už téměř 70 milionů korun. Chceme tuto kauzu, která nás roky zatěžuje, uzavřít.

Odvolací Městský soud v Praze otázku nároku na odměnu založil na závěru, že obsah smlouvy i provedení sjednané právní pomoci jsou mezi oběma znesvářenými stranami nesporné. Tento závěr ale podle NS neodpovídá obsahu spisu. Podle NS smlouva dostatečně určitá nebyla. Nejspíš to bude znamenat nutnost vycházet při stanovení odměny ze zákona o advokacii a advokátního tarifu. Kvůli tomu je nutné, aby Altnerovi dědicové doložili, jaké právní služby advokát pro stranu provedl.

Soud zamítl žádost Altnera o zablokování peněz na účtech ČSSD

„Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR spravedlnost ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestoval našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy,“ uvedli ve vyjádření pro ČTK Altnerovi potomci Patrik a Veronika.

ČSSD tvrdila, že potřebné peníze má zajištěné a situaci by zvládla. V rozpočtu pro letošní rok počítala kvůli sporu s případným výdajem 20 milionů, které nyní nebude muset utratit. „Doufáme, že další řízení bude postupovat rychle,“ uvedl Hamáček na briefingu. Rozhodnutí ČSSD přijala podle něho se zadostiučiněním. Strana v posledních letech hospodaří se ztrátou, loni činila více než 33 milionů korun a v roce 2017 hlavně kvůli oslabení ve sněmovních volbách téměř 40 milionů korun.

‚ČSSD Altnerovým platila‘

Hamáček dnes zdůraznil, že ČSSD není v pozici, že Altnerovým nic nezaplatila. „My jsme jim za dobu trvání sporu zaplatili skoro 70 milionů korun. Jediné, co jsme rozporovali, byla sporná částka podílu na pronájmu Lidového domu, respektive pozemků, ve výši 18 milionů,“ uvedl. Během sporu podle něj narostla astronomická pokuta z částky, kterou sociální demokraté celou dobu zpochybňovali.

Děti zesnulého advokáta Altnera budou pokračovat ve sporu s ČSSD

Sociální demokraté zaplatili doposud 50 milionů advokátovi Zdeňkovi Altnerovi jako odměnu za právní služby. Dalších 18 milionů zaplatili během soudního sporu věřitelům Altnera, částku by mohli vymáhat zpět. „Samozřejmě nyní nebudeme žádat, vraťte nám 18 milionů. Nic takového neplánujeme,“ uvedl Veselý. Podle vyjádření Altnerových potomků ČSSD jejich otci vyplatila jen 16 milionů korun a nic víc.

Altnerovi dědicové vyzývají ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům, strana prý návrh neobdržela

Kauza kolem sídla ČSSD, Lidového domu, se táhne přes 25 let. Ústavní soud v roce 2000 určil vlastníkem Lidového domu po šesti letech sporů společnost Cíl, která patří ČSSD. Smlouvu o zastupování ČSSD uzavřel s Altnerem v roce 1997 tehdejší předseda strany Miloš Zeman.

Chronologický vývoj pětadvacetiletého sporu ČSSD versus Altner:

Leden 2000 - Ústavní soud po šesti letech sporů určil vlastníkem Lidového domu, který byl hospodářskou smlouvou v dubnu 1990 převeden z vlastnictví ÚV KSČ na ČSSD, společnost Cíl, která patří ČSSD. Smlouvu o zastupování ČSSD uzavřel v roce 1997 tehdejší předseda strany Miloš Zeman se Zdeňkem Altnerem, později s Altnerem spolupracovali právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich.

Listopad 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal část Altnerových nároků na odměnu za právní služby - pohledávku 18,5 milionu korun, ČSSD se ale odvolala. Sumu Altner vypočítal jako desetinu z částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Altner později podal mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu (ÚS) jich přišlo několik desítek.

Červenec 2005 - Altner neuspěl s návrhem na obstavení domu.

29. června 2006 - Altner řekl, že mu ČSSD dluží nejméně 17,5 miliardy korun. Odměna samotná podle něj byla asi 94 milionů, zbytek tvoří smluvní pokuty a penále. Altner také potvrdil, že mu ČSSD v roce 2000 vyplatila 16 milionů korun, zatímco on tehdy požadoval trojnásobek. Zbylé dvě třetiny částky dala do právní úschovy s odůvodněním, že se jich domáhají dva jeho asistenti.

Leden 2007 - Soud zastavil řízení o Altnerově nároku na 72 milionů korun, neboť nezaplatil soudní poplatek.

18. ledna 2007 - Altner podal návrh na prohlášení konkurzu na majetek ČSSD. Soud návrh zamítl.

13. března 2007 - Altner podal trestní oznámení na tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a další lidi z ČSSD, a to kvůli údajnému zkreslování výše majetku strany.

Březen 2007 - Bývalý předseda ČSSD Zeman opustil stranu. Příčinou byl konflikt mezi ním a Paroubkem, smlouvu s Altnerem podepsal Zeman a podle Paroubka byl za kauzu zodpovědný.

18. května 2007 - Městský soud v Praze odmítl Altnerovo odvolání a ukončil spor, ve kterém vymáhal 72 milionů korun.

11. listopadu 2009 - ÚS vyhověl stížnosti Halbicha, jenž se domáhá peněz za práci pro ČSSD ve sporu o Lidový dům.

10. května 2010 - Altner uvedl, že dal v roce 2008 své pohledávky vůči ČSSD do zástavy švýcarské firmě H-Holding. Firma je později získala jako takzvanou propadnou zástavu.

16. června 2010 - Altner podal žalobu proti ČSSD, společnosti Cíl a Paroubkovi. Požadoval, aby společně zaplatili 176 milionů korun jako náhradu škody. Altner řekl, že honorář, který mu, respektive firmě H-Holding, ČSSD dluží, se už vyšplhal s pokutami na 30 miliard korun.

19. ledna 2011 - Altner byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů České advokátní komory.

30. října 2012 - Soud na Altnerův návrh zahájil insolvenční řízení s ČSSD. V listopadu 2012 soud insolvenční návrh odmítl.

31. března 2016 - Pražský městský soud rozhodl, že ČSSD musí zaplatit Altnerovi přes 18,5 milionu korun. Kromě toho mu má strana zaplatit také pokutu za 16 let, celkem 337 milionů korun.

6. dubna 2016 - Vedení ČSSD rozhodlo, že si strana vezme úvěr 338 milionů korun. Schválilo návrh úsporných opatření.

14. dubna 2016 - Skončila lhůta pro zaplacení dluhu. ČSSD oznámila, že zatím nezaplatí, nejprve uspokojí Altnerovy věřitele.

23. dubna 2016 - Altner potvrdil, že podal exekuční návrh na ČSSD.

24. května 2016 - Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 jako svědek řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům jediným partnerem Altner.

7. června 2016 - Nejvyšší soud (NS) vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, podle kterého má ČSSD zaplatit Altnerovi téměř 338 milionů korun.

25. června 2016 - Radiožurnál informoval, že sociální demokraté koupili Altnerův pětimilionový dluh a vedou proti němu exekuci.

7. listopadu 2016 - Altner (69) zemřel.

8. listopadu 2016 - Soud nepřiznal Halbichovi nárok na 17 milionů korun za zastupování ČSSD. Právník se odvolal.

6. ledna 2017 - Deník E15 napsal, že ČSSD nesmí nakládat s Lidovým domem ani se sousedním Lannovým palácem. Exekutor zablokoval majetek strany kvůli dluhu vůči Altnerovi.

20. března 2017 - Pozůstalí po advokátovi Hájkovi napadli verdikt o odměnách za Lidový dům. Podali odvolání.

21. září 2017 - Radiožurnál uvedl, že ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mimosoudní vyrovnání.

31. ledna 2018 - Odvolací pražský městský soud pravomocně rozhodl, že Halbich nemá nárok na 17 milionů korun. Spor však bude ještě řešit NS, v červenci bylo podáno dovolání.

18. října 2018 - Altnerovi dědicové vyzvali ČSSD k ukončení kauzy. Straně nabídli čtyřměsíční lhůtu k zaplacení dlužné částky, pokud strana stáhne dovolání. Předseda ČSSD Jan Hamáček to odmítl.

16. dubna 2019 - ÚS vyhověl Altnerovým dědicům a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD vyplatit asi 338 milionů korun. ČSSD následně požádala o další odklad.

7. června 2019 - NS vrátil spor s Altnerovými dědici na začátek, justice tedy musí řešit, zda je smlouva o odměně za služby dostatečně určitá.

Autor: