Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD řeší luxusní byt Novotné. Buď vše vysvětlí, nebo skončí, žádá Chládek

Marcel Chládek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marcel Chládek | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kdysi to byl spojenec Davida Ratha. Pochybnosti kolem nákupu luxusního bytu Johany Novotné (ČSSD), blízké spolupracovnice stíhaného exhejtmana, však Marcela Chládka (ČSSD) vyprovokovaly k ostrým slovům. Měla by podle něj doložit, kde vzala 12 milionů na nákup nemovitosti, nebo musí okamžitě skončit ve všech funkcích. Jejím případem se bude zabývat krajský výkonný výbor ČSSD.

Server Lidovky.cz zjistil, že Novotná si v roce 2009 jako úřednice Středočeského kraje pořídila byt za bezmála 12 milionů korun a není schopna vysvětlit, kde na něj vzala. Porušila navíc zákon o střetu zájmů, protože jako vysoce postavená úřednice neodevzdávala majetková přiznání.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle Chládka, náměstka současného hejtmana a místopředsedy středočeské ČSSD, musí Novotná původ peněz na byt jednoznačně prokázat. "Dovedu si představit, že udělá tiskový brífink, kde vše doloží, protože poškozuje nejen sebe, ale i stranu," míní Chládek. Pokud tak jeho spolustranička neučiní, měla by podle něj odejít z ČSSD a opustit všechny veřejné funkce.

Vyzvu ji, ať skončí

"Nevím, jestli paní Novotná něco udělala, nejsem vyšetřovací orgán, ale kdybych já měl byt za 12 milionů a nebyl schopen to doložit, okamžitě musím skončit ve všech funkcích. Pokud to ona neudělá, sám ji k tomu budu vyzývat," slibuje Chládek. Případem se podle něj chce zabývat vedení středočeské ČSSD: "Budu kontaktovat předsedu krajského výkonného výboru, aby se tím příští týden na jednání zabýval, protože jde o velmi citlivou věc. Měřme každému padni komu padni."

Chládek kritizoval i angažmá Novotné v kolínské nemocnici po tom, co musela opustit hejtmanství po zadržení Davida Ratha. Sám za Rathovy vlády zastával pozici náměstka, korupční kauzu však ustál. "Z vyšetřování víme, že při veřejných výběrových řízeních nějaký problém nastal. Dát jí ekonomickou funkci v kolínské nemocnici je jako dát dítěti zápalky do ruky a poslat ho hrát si do stohu," kritizuje volbu.

Ať skončí i ředitel krajského úřadu

Politik se pustil i do ředitele úřadu Středočeského kraje Zdeňka Štětiny. "Pokud Novotná nemá přiznání, je to i jeho hrubé porušení práce. Měl informovat ředitele nemocnice, že tam je nějaký problém. Považuji to za jeho pochybení a být na pozici hejtmana, uvažoval bych o jeho odvolání," myslí si. Právě hejtmana Josefa Řiháka server Lidovky.cz kontaktoval, ovšem na zaslanou SMS nereagoval.

Ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel

Ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel

Překvapivá byla první reakce nadřízeného Novotné, ředitele krajské nemocnice Kolín Petra Chudomela (ČSSD). "Tyto články nebudu komentovat," odvětil stručně a položil telefon, když se ho server Lidovky.cz zeptal, zda mu jeho náměstkyně vysvětlila, jak na byt vydělala.

Věřím, že vše vysvětlí

Nakonec však odpověděl alespoň na otázky zaslané e-mailem. "Dosud jsem neměl možnost se zeptat paní Novotné na její vysvětlení, neboť byla na pracovním jednání mimo sídlo nemocnice. Na její stanovisko k této věci se jí zeptám, a věřím, že vše vysvětlí," napsal.

Podezřelý nákup bytu podřízené řediteli zjevně nevadí. "Nemá žádnou souvislost s výkonem práce v kolínské nemocnici, kde pracuje teprve od počátku roku 2013," míní Chudomel. O případném potrestání nebo dokonce vyhazovu, jak žádá Mládek, nemůže být ani řeč. "Paní Novotná se nedopustila žádného porušení povinností vztahujících se k vykonávané práci v nemocnici, které by mohlo být důvodem pro ukončení pracovního poměru," odmítá Chudomel.

Byt za 12 milionů? To nemá s prací v nemocnici nic společného, míní ředitel Chudomel

Lidovky.cz: Jak nákup vysvětlila paní Novotná vám?
Dosud jsem neměl možnost se zeptat paní Novotné na její vysvětlení, neboť paní Novotná byla dnes na pracovním  jednání mimo sídlo nemocnici. Na její stanovisko k této věci se jí zeptám, a věřím, že vše vysvětlí.

Lidovky.cz: Je podle vás přípustné, aby dělala v nemocnici ekonomickou náměstkyni?
Paní Novotná má odpovídající kvalifikaci a předchozí zkušenosti pro výkon práce na pozici zástupce ředitele pro ekonomické řízení.

Lidovky.cz: Jaká ve věci přijmete opatření?
Pořízení bytu v roce 2009 (pokud je to pravda) nemá žádnou souvislost s výkonem práce paní Novotné v nemocnici, kde paní Novotná pracuje teprve od počátku roku 2013. Pokud měla paní Novotná povinnost podat nějaká majetková přiznání u předchozího zaměstnavatele, je to věc tohoto předchozího zaměstnavatele.  Nevidím důvod, proč by nemocnici v této věci měla přijímat jakékoliv opatření.

Lidovky.cz: Propustíte ji?
Paní Novotná se nedopustila žádného porušení povinností vztahujících se k vykonávané práci v nemocnici, které by mohlo být důvodem pro ukončení pracovního poměru.

Lidovky.cz: Informoval vás ředitel krajského úřadu o tom, že u nich chybí Novotné majetková přiznání a bude proti ní zahájeno správní řízení?
Ne. Pan ředitel mě neinformoval. Ostatně, ale nevidím důvod, proč by mi měl pan ředitel jakékoliv interní informace sdělovat.

Lidovky.cz: Kdo ji na pozici přijal?
Paní Novotnou přijalo do pracovního poměru vedení nemocnice.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!