31. října 2017 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD v Praze 5 má do měsíce rozhodnout o Paroubkově návratu do strany

Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek. | foto: MAFRA

PRAHA Sociální demokraté v Praze 5 by měli zhruba do měsíce rozhodnout, zda schválí návrat bývalého premiéra a předsedy strany Jiřího Paroubka, uvedl v úterý předseda ČSSD v Praze 5 Jan Smetana. Právě souhlas této obvodní organizace, odkud Paroubek před šesti lety odcházel, k návratu potřebuje.

 V pondělí s jeho návratem souhlasil krajský výkonný výbor pražské ČSSD, i když v červnu byl proti. Znovupřijetí musí posoudit ještě středočeská organizace. Po odchodu z ČSSD Paroubek založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla.

„Chci o tom (vstup Paroubka) nechat jednat členskou základnu, nechci to řešit takzvaně shora. Do měsíce bychom o tom mohli jednat,“ uvedl Smetana. Paroubek rozhodnutí pražské ČSSD přivítal. „Straně chci pomoci, bude to však dlouhodobější proces. Musí přijít revoluce zdola,“ řekl expremiér úterním Lidovým novinám.

Musí souhlasit i středočeská ČSSD

Paroubek měl původně svou domovskou organizaci na Barrandově v Praze 5. Místní organizace, které byl členem a jejíž souhlas potřebuje, ale zanikla. Podle Smetany to není problém, neboť její kompetence podle stanov strany přebírá obvodní organizace Prahy 5. Se vstupem kromě pražské ČSSD a sociálních demokratů v páté městské části musí ještě souhlasit středočeská ČSSD, neboť Paroubek podal přihlášku do strany v Cerhenicích na Kolínsku.

Z politiky Paroubek odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy se rozhodl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem a poté i předsedou strany.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!