7. září 2013 16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD v programu slibuje hospodářský růst a pracovní místa

Na zahájení předvolební kampaně ČSSD v Ostavě vystupuje Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zahájení předvolební kampaně ČSSD v Ostavě vystupuje Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA, Adolf Horsinka

OSTRAVA Sociální demokraté v předvolebním programu slibují voličům hospodářský růst a podporu veřejných investic. Peníze by měly plynout do infrastruktury, protipovodňových opatření a zateplování. Při zahájení kampaně v Ostravě to řekl předseda Bohuslav Sobotka.

Strana se podle něj zasadí o vznik pracovních míst, lidé by si také mohli nezaměstnané najímat na domácí práce. Všem firmám chce ČSSD zvýšit daň z příjmu, pro velké společnosti ve vybraných oborech pak zavést druhou ještě vyšší sazbu. Progresivní má být i daň z příjmu fyzických osob. Z pravicových reforem chce zrušit například druhý důchodový pilíř.

Program láká na porodné nebo nemocenskou

"Posledních sedm let vlády pravice šťastných nebylo," řekl v Ostravě předseda strany. ČSSD je podle něj schopna garantovat změnu. Strana v programu počítá mimo jiné s obnovením některých sociálních dávek a příspěvků, které byly za pravicových vlád zrušeny. Patří mezi ně například porodné na tři děti nebo znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech v omezené výšI (více čtěte ZDE).

Zasadit se chce o postupné zvýšení minimální mzdy na 12 tisíc korun, snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Součástí programu strany je i lepší ochrana před lichváři a zpřísnění dohledu nad exekutory. Seniorům by chtěla obnovit valorizaci důchodů podle míry inflace.

ČTĚTE TAKÉ:

 Mezi tradiční body sociálnědemokratického programu patří zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání. Chce přitvrdit v oblasti církevních restitucí.

ČSSD bude prosazovat dvě sazby daně u příjmu pro firmy, nynější 19% chce zvýšit o procento až dvě, velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru by pak odváděly 25 - 30 %.

Sociální demokraté chtějí také zrušit takzvanou superhrubou mzdu a i daně z příjmu občanů rozdělí do dvou sazeb podle výše výdělku. Do příjmu 100 tisíc korun by lidé platili daň 20 %, pro hrubou mzdu vyšší by platila sazba 30 %.

Na podporu vzdělávacího systému chce ČSSD například obce finančně motivovat k výstavbě nových školek jako zařízení, která by se do budoucna mohla přizpůsobit demografickému vývoji a mohla sloužit víceúčelově.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!