4. března 2019 15:23, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD v Ústeckém kraji vypověděla koalici s SPO-SPD a komunisty

Ústecký hejtman za KSČM Oldřich Bubeníček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústecký hejtman za KSČM Oldřich Bubeníček. | foto: MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Sociální demokraté zvolení do zastupitelstva Ústeckého kraje v pondělí vypověděli koaliční smlouvu. Koalici doposud tvořili spolu s komunisty a SPO-SPD.

Důvodem je podle ČSSD dlouhodobé nenaplňování některých programových priorit obsažených v koaliční smlouvě. V pondělí to oznámili předseda klubu zastupitelů ČSSD v Ústeckém kraji a dosavadní první náměstek hejtmana Martin Klika.

Přestože se podle prohlášení ČSSD konalo několik koaličních jednání na úrovni všech koaličních partnerů a bylo dosaženo shody, tak tu neakceptovalo několik jedinců z klubu zastupitelů zvolených za KSČM. Koalice doposud měla z 55 hlasů těsnou nadpoloviční většinu 28 mandátů. Hejtmanem je Oldřich Bubeníček z KSČM.

Koaliční klub ČSSD je podle svých zástupců připraven nadále hledat řešení pro úspěšné dokončení volebního období, které začalo v roce 2016 a skončí v roce 2020.

Sociální demokraté spolu s komunisty vládli v Ústeckém kraji už v předcházejícím volebním období. V krajských volbách v roce 2016 zvítězilo hnutí ANO, které získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPO-SPD pět.

ČTK