Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD vs. Altner: odklad vykonatelnosti aplikuje Nejvyšší soud i v jiných případech

Česko

  17:45
BRNO - Odklad vykonatelnosti, o kterém Nejvyšší soud rozhodl ve sporu mezi ČSSD a bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, aplikoval od roku 2013 také v desítkách dalších případů. Vyplývá to ze statistiky, kterou poskytl mluvčí soudu Petr Tomíček. Právě díky odkladu vykonatelnosti ČSSD zatím nemusí platit Altnerovi téměř 338 milionů korun za zastupování ve sporu o Lidový dům. Čeká se na definitivní rozhodnutí o dovolání strany.

Advokát Zdeněk Altner. foto: Lidové noviny

Celkem soud od 1. ledna 2013 do poloviny letošního června odložil vykonatelnost v 56 případech, ve 24 dalších kauzách odložil právní moc předchozího rozhodnutí odvolacího soudu. Obě možnosti dává NS občanský soudní řád, a to jak na návrh účastníka sporu, který podává dovolání, tak případně z vlastní iniciativy.

Celkový počet žádostí o odklad, tedy včetně těch neúspěšných, NS neeviduje. V informačním systému zaznamenává jen ty případy, kdy odklad skutečně přizná. „Nelze proto vypočítat ‚procentuální úspěšnost‘ žadatelů o odklad,“ uvedl Tomíček.

Altner se kvůli sporu s ČSSD obrací na Ústavní soud

NS podle informací ČTK v rozhodnutí ve sledovaném sporu s Altnerem stručně konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma, pokud by k odkladu vykonatelnosti nepřistoupil. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá výsledek. Altner rozhodnutí kritizoval, podle něj tak soud lidem vzkázal, že nemají platit závazky ze smluv, ani když jsou pravomocně přisouzené.

Senáty NS podle Tomíčka obecně postupují tak, že v prvních dnech po přidělení předběžně prostudují spis, a to i proto, aby zjistily, zda neobsahuje návrh na odklad. Poté buď konstatují, že žádná újma nehrozí, anebo se návrhem začnou přednostně zabývat. Mohou rozhodnout samostatným usnesením, anebo v rámci rozhodnutí o celém dovolání.

Podle Altnera porušuje ČSSD zákony i ústavu. Žádá pozastavení činnosti strany

Dovolací řízení v civilním a obchodním kolegiu trvá v průměru necelých 200 dní. O návrzích na odklad rozhodují senáty mnohem rychleji, někdy i v řádu dnů.

Altner na konci března vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů Kč, a další soudní poplatky. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti.

Rozhodnutí městského soudu bylo ovšem pravomocné a vykonatelné, ale sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u NS už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...