Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD vyloučila Lázničku ze strany

Česko

  16:47
VELKÉ MEZIŘÍČÍ - Místní organizace ČSSD ve Velkém Meziříčí na Žďársku vyloučila ze strany Josefa Lázničku, který je podezřelý z korupce. Důvodem je, že svým chováním mohl ohrozit průběh nadcházejících voleb, řekl předseda Josef Komínek.

Jiří Paroubek foto: ČTK

Administrativní tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury Láznička patří do skupiny lidí, které policie zadržela 9. března, kdy provedla razii v budově ministerstva dopravy. Podle neoficiálních informací je policie podezřívá, že přes kontakty v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách.

"Nebude-li doktoru Lázničkovi prokázána vina, místní organizace se veřejně omluví a nabídne obnovení členství," řekl Komínek. Schůze se zúčastnilo 18 z 24 členů organizace, pro hlasovalo 14 lidí. Ve středu skončila schůze bez výsledku, protože se jí zúčastnilo pouze 11 členů, a nebyla proto usnášeníschopná.

Láznička je druhým obviněným, který byl kvůli kauze vyloučen z ČSSD. Olomouckého lobbistu Františka Vybírala zbavila členství jeho místní organizace v Bukovanech na Olomoucku ve čtvrtek.

Mezi sedmi lidmi, kteří v případu čelí obvinění, je členkou ČSSD na Vysočině také Ludmila Schwarzová, která byla vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala. Schwarzová je dokonce v ústředním výkonném výboru strany.

O jejím vyloučení bude mateřská organizace ČSSD ve Vatíně na Žďársku rozhodovat dnes, nebo v neděli. Místopředseda Jiří Benc řekl, že pro Schwarzovou navrhne jen pozastavení členství ve straně. Podle něj nikdo v obci nevěří, že by hrála nějakou roli v korupční aféře.

Paroubek: Doležel a Láznička není to samé
Premiér Jiří Paroubek dnes v Novém Sedle na Sokolovsku zopakoval, že by lidé obvinění z korupce měli opustit řady ČSSD. Lázničkův případ se ale podlě něj liší od kauz bývalého ředitele premiérova kabinetu Zdeňka Doležela nebo bývalého ministra zemědělství Petra Zgarby, kteří v ČSSD zůstávají.

Doležal byl vyšetřován kvůli podezření z přijímání úplatku v kauze Unipetrol, Zgarba zase čelil kritice kvůli převodu pozemků z Pozemkového fondu ve zvláštním režimu.

"Je tu rozdíl. U pana Doležela přes mé výzvy ve vztahu k policii nebylo předloženo žádné obvinění a ani nebude. Když by byl obviněn, tak vás ujišťuji, že bych řekl totéž, co jsem řekl o těchto lidech (Josefovi Lázničkovi a Ludmile Schwarzové)," uvedl Paroubek.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat