Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paroubka nechtějí. ČSSD z Prahy 5 nepodpořila jeho návrat do strany

Česko

  21:51
PRAHA - Sociální demokraté z Prahy 5 nepodpořili návrat bývalého premiéra a předsedy strany Jiřího Paroubka do ČSSD. Paroubek přitom jejich souhlas potřeboval. Podle stanov ČSSD musí s návratem do strany souhlasit místní organizace, kde byl politik dříve členem. Paroubek v reakci uvedl, že bude „jednat dál“.

Ilustrační foto foto: MAFRA

Sociální demokraté z Prahy 5 nepodpořili návrat bývalého premiéra a předsedy V Cerhenicích na Kolínsku, kde si podal přihlášku, už s jeho návratem souhlasili, stejně jako krajský výkonný výbor pražské ČSSD.

Znovupřijetí měla v nejbližších dnech posoudit ještě středočeská organizace. „Obvodní výkonný výbor ČSSD Prahy 5 nepodpořil vstup Jiřího Paroubka,“ řekl místopředseda výboru Karel Klíma po jednání.

Bývalý premiér se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. „Já vám nepotřebuji nic říkat, budu o té věci jednat dál,“ řekl Paroubek serveru iDNES.cz, který na odmítnutí upozornil. Konkrétní ale nebyl.

Nově založená Paroubkova strana ve volbách neuspěla

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Z politiky Paroubek odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy se rozhodl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem a poté i předsedou strany.

Autor: