28. dubna 2011 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD žádá další schůzi. Chce zprávy o Promopru

Alexandr Vondra při zasedání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra při zasedání vlády | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Opoziční ČSSD podala žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu Promopro za českého předsednictví Evropské unii. Chtějí, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních ministerstva financí.

"Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra by potom měl vysvětlit svou roli," řekl ve čtvrtek novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset o termínu schůze rozhodnout podle jednacího řádu do deseti dnů. Mohla by se konat případně už příští týden, možná až v následujícím týdnu.

Kauza Promopro v kostce

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Sociálním demokratům podle Sobotky vadí, že se současná rekonstrukce vlády Vondry nedotkla. Jeho odchod žádaly Věci veřejné, Vondra rezignaci nabídl, premiér Petr Nečas (ODS) ale ještě neoznámil, jak s nabídkou naložil.

Vondra podle ČSSD dosud nevysvětlil podezření z plýtvání peněz při předsednictví. Vondrův odchod kvůli případu výslovně žádali vedle opozice někteří představitelé TOP 09. Obě menší vládní strany navíc deklarovaly, že konání mimořádné schůze umožní tím, že jejich poslanci odejdou ze sálu. ČSSD s nimi o tom prý nejednala, Sobotka jen odkázal na veřejná prohlášení TOP 09 a VV.

Sociální demokraté v minulosti schůzi ke kauze Promopro vyvolali. Sněmovna ale tehdy hlasy koalice neschválila program a zasedání se nekonalo.

K tématu:

Sociální demokraté chtěli prosazovat usnesení, v němž by sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Představitele TOP 09 ale tehdy rozhořčil Vondrův projev; podle nich si dostatečně "neposypal hlavu popelem", jak prý bylo v koalici dohodnuto.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz