29. července 2019 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD se ohradila proti výrokům Babiše. ‚Hledá, na koho by svou neschopnost hodil. Měl by řešit koaliční krizi.‘

Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček (vlevo) a Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Členové sociální demokracie se ohradili proti slovům premiéra Andreje Babiše. Ten se v sobotním rozhovoru pro deník Právo vyjádřil ke kauze výměny ministra kultury, která je dle premiérových slov výsledkem vnitrostranického boje mezi křídly ČSSD. Podle sociálních demokratů by si ale Babiš měl především hledět vlastní práce při řešení koaliční krize, namísto řešení jejich vnitřních poměrů.

V rozhovoru pro Právo premiér Babiš v sobotu uvedl, že za kauzou kolem výměny ministra kultury Antonína Staňka stojí vnitrostranické neshody v sociální demokracii. Jako hlavní představitele rozporů pak konkrétně jmenoval expremiéra Bohuslava Sobotku a bývalého ministra vnitra Milana Chovance. 

„Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v sociální demokracii, tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy,“ řekl pro sobotní Právo Babiš.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý míní, že premiér už celou situaci přestal zvládat. „Zjevně hledá, na koho by svou neschopnost hodil,“ citovaly Veselého v pondělí Novinky.cz. Podle šéfa sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka pak Babišův rozhovor pro Právo vypovídá o premiérově aktuálním rozpoložení.

Záliba ve vnitřních poměrech ČSSD Babišovi neprospívá

Kandidát na ministra kultury a místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda uvedl, že v Babišově rozhovoru pro deník Právo byla spousta rozporů, nesmyslů a drbů. „Myslím, že mu moc neprospívá, že našel zalíbení ve zkoumání vnitřních poměrů v ČSSD. Stejně jim neporozumí a zbytečně jej to zdržuje od práce,“ řekl podle serveru Novinky.cz.

„Nejde o žádné intriky ani politickou hru, která ho má ztrapnit. Fakt ale je, že ve sporu o ministra kultury hraje pan premiér druhé housle. Jeho výroky přičítám tomu, že tuhle pozici špatně snáší,“ řekl Právu předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Podle prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky Babišovy reakce svědčí o zoufalosti situace, ve které se momentálně v souvislosti s koaliční krizí nachází. „Babiš je zoufalý ze situace, kdy není ve stavu dostát svým povinnostem a pravomocím premiéra ČR daným Ústavou. Chápu, že se snaží neschopnost dodržet koaliční smlouvu přechodit na koaličního partnera,“ napsal Právu. Sociální demokracie podle něj vždy postupovala a bude postupovat v souladu s Ústavou ČR a koaliční smlouvou. 

„Splnili jsme všechno, co se od nás v této věci očekávalo. Je na panu prezidentovi, jak se postaví k návrhu pana premiéra, aby jmenoval Michala Šmardu. Byli bychom rádi, aby výměna na kultuře byla hladká, ale pan prezident se rozhodl jinak. ČSSD v dané chvíli udělala maximum možného,“ dodal Onderka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!