Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

ČT nemá dvě miliardy na utrácení. Souček chce zadat audit finanční situace

Nový generální ředitel ČT Jan Souček. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Nový generální ředitel České televize Jan Souček chce do konce roku zadat forenzní audit finanční situace televize v posledních dvou až třech letech. Důvodem jsou mimo jiné zprávy v médiích o tom, že ČT je v dobré finanční kondici a nepotřebuje navýšit koncesionářský poplatek, uvedl Souček na středečním jednání Rady ČT.
  17:25

Na způsobu zadání auditu se chce Souček teprve dohodnout s managementem televize, žádná smlouva s auditorem podle něj zatím podepsána nebyla. Výsledky analýzy chce použít i pro diskusi o podle něj nutné reformě financování ČT.

Impulzem k auditu podle Součka byly informace od jeho předchůdce Petra Dvořáka v médiích, že ČT má na účtech dvě miliardy korun, se kterými může disponovat.

Tím pak argumentovali zástupci komerčních médií ve svých výhradách k návrhu navýšení televizního poplatku ze stávajících 135 na 160 korun měsíčně. ČT má přinést ročně 1,3 až 1,5 miliardy korun ke stávajícímu sedmimiliardovému rozpočtu.

Podle Součka sice ČT na účtech zhruba dvě miliardy korun má, ale disponovat může zhruba 200 miliony korun, protože 700 milionů tvoří nevyčerpatelná rezerva, půl miliardy je předmětem sporu s finančním úřadem a další peníze už jsou vázané na plánované akce v dalším období.

Souček rovněž radu informoval o tom, že Dvořák po ČT požaduje doplacení ročního bonusu za rok 2020 ve výši 822 800 korun. Rada mu tehdy bonus snížila na 66 procent. Podle pozdějších analýz ale radní nerozhodli potřebnou většinou, a proto bylo snížení neplatné a generální ředitel měl nárok na plnou výši odměny. K požadavku si chce Souček nechat vypracovat právní stanovisko.

Nový generální ředitel se funkce ujal 1. října. Letos v červnu porazil ve volbě Dvořáka, který funkci zastával posledních 12 let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!