6. ledna 2016 21:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní za ANO zkresloval ve svém kamionu záznam tachometru

tachometr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tachometr - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Nový Bydžov Kamion, ve kterém policie na Rychnovsku objevila zařízení zkreslující záznam tachografu, patří radnímu Nového Bydžova Aleši Janouchovi (ANO). Uvedla to ve středu Česká televize. Provozovateli vozidla hrozí ve správním řízení pokuta až půl milionu korun, vysvětlení bude chtít také vedení krajské organizace ANO.

Policisté zařízení v kamionu našli při běžné silniční kontrole den před koncem minulého roku. Jeho prostřednictvím mohl řidič během jízdy vyřadit tachograf z provozu a jezdit i v době, kdy tachograf zaznamenával povinné přestávky v řízení. Podle dostupných informací policie v Česku takové zařízení našla v kamionu teprve podruhé.

„Já jsem nic neupravoval, auto jsem koupil starší a většinu času je mimo můj dosah. Zatím je to záhada,“ uvedl Janouch. Povinnost zajistit, aby do tachografu nikdo nezasahoval, má provozovatel auta i řidič. Tím byl podle televize Janouchův syn, policie mu uložila pokutu 5000 korun.

Janouch je zakládajícím členem ANO v Novém Bydžově. „Jak já ho znám, tak je opravdu charakterní člověk, morální, důvěryhodný, „řekla ČT předsedkyně královéhradecké oblastní organizace ANO Eva Matyášová. „Pana Janoucha budeme zvát na krajské předsednictvo, kde budeme po něm požadovat vysvětlení celé situace,“ dodala.

V sedmitisícovém Novém Bydžově vládne koalice ODS, Nezávislých, ANO a Volby pro město. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu má těsnou většinu 13 hlasů.