Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
17. června 2015 8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČT se snížila ke konspiracím, odmítači očkování musí jásat, zlobí se Cikrt a spol.

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká televize se podle některých odborníků snížila k šíření konspiračních teorií, když odvysílala reportáž o zdraví založenou na manipulaci s fakty. Ve vysílání o vedlejších účincích očkování, které podle odpůrců vakcinace údajně způsobuje autismus, chyběly ověřené informace a hlasy vědců. O pořad by se podle kritiků pořadu měla zajímat Rada ČT.

Na pořad České televize Nedej se plus, přesněji na jeho díl „Utajená data“ odvysílaný 7. června (celý pořad nejdete zde), se valí kritika. Odborníkům vadí, že reportáž dávala prostor jen zastáncům protivakcinačního hnutí a chyběly v ní naopak hlasy lékařů a vědců, kteří by se k otázce vyjádřili odborně, nikoli jen na základě svých domněnek a zkušeností. 

Začátek vysílání patřil proudu informací o tom, že američtí vědci údajně falšovali, případně zatajovali informace o tom, že „některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění“. Odpůrci očkování navíc v reportáži poukazují na údajně zvýšené riziko autismu u chlapců očkovaných v raném věku vakcinou MMR. Ta poskytuje ochranu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. 

Spiklenecké teorie, říká imunulog

Proti takovému soudu se ale staví imunolog Václav Hořejší. „Považuji za skandální, že veřejnoprávní Česká televize takto mate veřejnost. Pořad je typickou ukázkou senzacechtivé žurnalistiky vycházející vstříc poptávce po spikleneckých teoriích,“ kritizoval pořad pro Zdravotnickydenik.cz ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. 

Že by byly nějaké studie dokazující tvrzení o vzniku autismu v souvislosti s očkováním utajeny, pokládá za hloupost. „Představa, že byly nějaká data cíleně tajena, je na úrovni ‘utajovaní’, že Armstrong a Aldrin na Měsíci ve skutečnosti nebyli,“ doplnil. 

Teorie, že očkování způsobuje autismus, má svůj počátek na konci 20. století, kdy se dnes již bývalý lékař britského původu Andrew Wakefield dopustil podvodu, na kterém se snažil zbohatnout. Posléze kvůli tomu přišel o licenci. Jeho myšlence, kterou se nikdy i přes četné pokusy nedokázalo potvrdit (více čtěte ZDE), však stále věří tisíce rodičů po celém světě. 

Kvůli vysílání se rozzlobil také Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví a nynější šéfredaktor Zdravotnického deníku. Právě jeho server na „neobjektivní“ a „nevyváženou“ reportáž upozornil.

„Šíří lži, nesmysly a konspirační teorie, které byly opakovaně v zahraniční i domácí odborné (ale dokonce i laické), literatuře spolehlivě vyvráceny. Tyto informace jsou snadno veřejně dostupné. Je psí povinností redaktorů si tvrzení svých respondentů ověřit, anebo požádat o kritický rozbor odborníky, kteří problematice rozumí,“ napsal ve své kritické poznámce zveřejněné na webu. 

„O pořad ‚Nedej se‘ by se měla zajímat Rada České televize, protože došlo k flagrantnímu porušení povinností televize veřejné služby. Nebude-li sama aktivní, jistě se dočká podnětu zvenku,“ doplnil. Jak ale uvedla mluvčí ČT, žádná taková stížnost ani podnět zatím podány nebyly. „V pátek jsem žádnou takovou stížnost nezaznamenala,“ řekla Alžběta Plívová o víkendu.

skŠárka Kabátová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.