Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

ČT varuje své lidi před Facebookem

Česko

Na síti se zdržte komentářů politiků za hranou vkusu, nařídil redaktorům ředitel veřejnoprávního zpravodajství

PRAHA Je společenská internetová síť Facebook veřejným prostorem? Redaktoři zpravodajství České televize nejsou se svými šéfy zajedno.

V každém případě ale už nesmějí na Facebooku psát, co si myslí o politice. Vedení si totiž přeje, aby redaktoři zůstali nestranní a objektivní, jako by mluvili do vysílání.

„Facebook už dávno není pouze sociální síť, kde si dopisujete s kamarády, nýbrž médium, v němž si musíte zachovat nadhled a odstup od různých aktivistických akcí, peticí, stávání se fanouškem určitých stran a politiků a vyhýbat se politickým názorovým střetům,“ nařizuje prostřednictvím e-mailu svým podřízeným Milan Fridrich, ředitel zpravodajství, aktuální publicistiky a sportu České televize.

Pokyn přichází poté, co do veřejnoprávní televize přišla stížnost na konkrétní komentář, který na Facebook umístil vedoucí domácí redakce Jindřich Šídlo. Ten v jedné diskusi napsal, že čínská velvyslankyně je „arogantní bába“. To údajně popudilo Milana Rokytku, redaktora Haló novin, stranického deníku KSČM, a proto si stěžoval vedení veřejnoprávní televize.

Podle ředitele Fridricha by se teď měli redaktoři ČT na Facebooku preventivně „zdržet komentářů na veřejné představitele,za hranou‘ vkusu, zdržet se agitace“.

Ne všichni s jeho pohledem souhlasí. „Na Facebooku si vybírám, s kým se bavím, není to veřejný prostor, přístupný komukoliv,“ míní Adam Komers, šéf regionálních zpráv ČT a odborový předák. Služba totiž každému umožňuje nastavit, co o sobě ostatním napíše či na fotkách či videích ukáže, a zároveň si vybrat lidi, kterým takové osobní informace zpřístupní. „Pokud to poženeme do absurdna, to bych se nemohl bavit o ničem doma s manželkou ani přátelé by nemohli znát žádný můj názor. To mi přijde absurdní,“ říká Komers. Svou aktivitu na Facebooku prý ale „okamžitě“ ukončil po tom, co Fridrich pokyn rozeslal. Pochopil ho totiž jako výhružku: „Vyděsilo mě, že mě tam někdo špicluje a že to může použít jako důvod pro to, aby mě vyhodil z práce.“

Ředitel Fridrich tvrdí, že chtěl jen připomenout, aby hlavně známí redaktoři zůstali v každé situaci „politicky indiferentní“. A že pokud mezi své „přátele“ na Facebooku (tak se propojení lidé nazývají) zařadí politiky či začnou některým fandit, přestává to být soukromé.

„Facebook je veřejný prostor, ve kterém musí novinář veřejné služby dodržovat pravidla platící i pro jeho vystupování v rámci profese,“ myslí si Milan Fridrich. Sám přitom byl na Facebooku aktivní a třeba v polovině srpna tam napsal, že „chce, aby skončilo to letošní zkurvený dusno“. Poslední dobou jeho aktivita na síti ochladla.

Odboráři chtějí o Fridrichově přípisu mluvit s generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem. Debatovat chce přitom Adam Komers „komplexně“, tedy mluvit i o neformálních kontaktech šéfů televize s politiky na večírcích či jiných setkáních. „Abychom si vymezili mantinely a ty abychom dodržovali všichni,“ prohlásil odborář.

***

Nové pokyny Z e-mailu ředitele Pokud vystupujete v sociální síti (...) veřejně známým jménem, (...) musí (to) být v souladu s kodexem a redakčními pravidly ČT. (...) Věci, které na Facebooku uděláte, mohou být proti vám použity (...), bude problematizována vaše (...) objektivita, kritizován váš aktivismus jako něco nevhodného z hlediska pracovníka média veřejné služby. A bude (...) možná kritizována také objektivita a věrohodnost celého zpravodajství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!