Své zařízení včera Amazon.com Inc. uváděl na trzích ve více než stovce zemí světa. Přístroj se začne prodávat mimo jiné v Číně a ve většině evropských zemí včetně Česka.
Svou vlastní značku zařízení pro elektronické knihy se dnes chystá uvést na trh i americký řetězec knihkupectví Barnes & Noble.
Proti Amazonu má podle analytiků velkou výhodu v tom, že si kupující můžou v obchodě přístroj prohlédnout a vyzkoušet.
Přístroj od Barnes & Noble bude mít navíc dotykový displej. Překvapením ale může být cena, kterou společnost zatím neoznámila. Kindle od Amazonu se v USA od včerejška prodává za 259 dolarů a ve světě za 279 dolarů (asi 4830 Kč).
Na trhu s těmito zařízeními, který pravděpodobně vytvořil Amazon, ale začíná být těsno.
Rivaly jsou přístroje od společnosti iRex Technologies, která se oddělila od nizozemského Royal Philips Electronics. Svá zařízení mají i tchajwanské firmy Asustek, Plastic Logic a First Paper. O prostor se budou dělit s přístrojem Cool-er od společnosti Interead a se čtečkou Cybook OPUS od Bookeen.
Podle průzkumové agentury Forrester Research se předpokládá, že se letos v USA prodají tři miliony čtecích zařízení digitálních knih. V příštím roce by se mohl prodej ještě zdvojnásobit. Amazon čísla o prodeji Kindle neuvedl. Analytici proto čekají na jeho čtvrteční výsledkovou zprávu za třetí čtvrtletí.
Podle analytiků by velkou hrozbu pro Amazon znamenala poptávka po otevřeném systému, v němž by se elektronické knihy koupené u různých zdrojů daly číst ve vícero přístrojích.