Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Pražská kavárna‘. Čtenáři serveru Lidovky.cz ji zvolili slovem roku 2016

Česko

  16:37
PRAHA - Anketu Slovo roku na serveru Lidovky.cz, v níž volí čtenáři, vyhrál s velikým náskokem výraz „pražská kavárna“. Získala téměř 36 procent hlasů čtenářů. Stříbrnou příčku pak obsadilo slovo „Brexit“, které získalo necelých 26 procent. Trojici slov na pomyslném stupni vítězů uzavírá výraz „Czechia“ s necelými 14 procenty. Naopak na úplném chvostu žebříčku skončila slova zika, inkluze, hospoda či účtenka.

Jiří Ovčáček a Miloš Zeman, nerozlučná dvojice. foto:  František Vlček, MAFRA

Některý z níže uvedených pojmů, které editoři Lidových novin a serveru Lidovek.cz vybrali do tradiční ankety, mohl být čtenářům dříve nesrozumitelná, některým mohla připadat třeba i nepodstatná. Dnes je však v titulcích čteme téměř denně a už není nutné je obcházet či dalekosáhle vysvětlovat. Stala se součástí našeho jazyka, stejně jako před lety slovo „rychlostudent“, „fotovoltaika“ nebo třeba „zlojed“.

‚Neštěstí české historie‘

Brexit, EET, panda, Lítačka, Czechia, Trump... Hlasujte pro Slovo roku 2016

Co podle podle čtenářů serveru Lidovky.cz nejvíce vystihuje uplynulý rok? S necelými 36 procent vyhrál pojem „pražská kavárna“, který prezident Miloš Zeman a jeho věrný mluvčí Jiří Ovčáček používají, když s despektem hovoří o svých názorových odpůrcích.

Ovčáček aktivní intelektuály z Prahy, potažmo jiných měst, jak se dá pojmenování „pražská kavárna“ volně přeložit, v jednom z rozhovorů dokonce označil za „neštěstí české historie“.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček během online rozhovoru pro server Lidovky.cz.
Miloš Zeman na slavnostním otevření posledního úseku dálnice D8.

O vyhraněném názorů Hradu vůči odpůrcům Zemanovy politiky svědčí i výsledek analýzy, v níž server Lidovky.cz na podzim tohoto roku zkoumal Ovčáčkův twitterový účet. Ve statistice, která ukazuje, do jakých osob či institucí se prezidentův mluvčí ve svých 2606 tweetech nejčastěji obouval, vyhrála podle očekávání opět pražská kavárna.

Na druhé místo v anketě o slovo roku pak vyzdvihli čtenáři výraz„brexit“, který se ujal pro odchod Británie z Evropské unie. Mezi lidmi se slovo ujalo natolik, že inspirovalo k řadě novotvarů. Zejména jde o pojem czexit, tedy občas diskutovanou otázku našeho členství v Unii. Mezi internetovými žerty se pak objevilo i slovo zexit čili odstranění současného českého prezidenta z Pražského hradu.

Třetici čtenáři vyzdvihovaných pojmů uzavírá pojem „Czechia“, který v anketě získal necelých patnáct procent. Jednoslovné mezinárodní pojmenování České republiky zapsané letos v OSN přitom zatím sice vzbudil silný rozruch u laické i odborné veřejnosti, české úřady, ale ani sportovní reprezentace pro šíření tohoto jména však zatím mnoho nedělají.

Slovo roku 2016

výsledky tradiční ankety

Pražská kavárna:
35,97
Brexit
25,57
Czechia
14,76
Trump
6,28
EET
6,11
Epizeuxis
2,45
Postopravdivý
1,87
Panda
1,87
Lítačka
0,96
Gang čtyř
0,87
Teror
0,83
Šlachtofobie i inkluze
0,46
Hospoda i účtenka
0,41
Zika
0,38

Výstižným slovem pro rok 2016 je podle výsledků ankety serveru Lidovky.cz také slovo „Trump“ či „EET“. Stejně jako se zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepochybně stalo jednou z hlavních zahraničních událostí uplynulého roku, tak i elektronickou evidenci tržeb lze považovat za důležitý milník. Alespoň v českém prostředí.

Povinnost vystavit elektronickou účtenku se bude příští rok týkat ještě většího počtu podnikatelů a živnostníků než letos – novinka dolehne například na maloobchod a velkoobchod. Obyčejná účtenka, další z reprezentativních slov roku, nabývá na váze, zvláště pokud se stane důkazem v rukách berních úředníků, anebo losem v chystané účtenkové loterii.

Zika ani šlachtofobie čtenáře nezaujaly

Samotné slovo „účtenka“ však čtenáře příliš nezaujalo - vedle „hospody“, „viru zika“ či „šlachtofobie“ skončilo na úplném chvostu žebříčku s necelým procentem hlasů.

Celkem mohli čtenáři vybírat ze sedmnácti slov, které podle redakce vystihují rok 2016. Vybírat mohli třeba i z následujících výrazů: „inkluze“, karta Pražanů „Lítačka“, „teror“ či „pokemanie“. Což je mánie spojená s populárním lovením pokémonů na telefonu, hra která v létě zachvátila Česko. Pokémon GO hráli lidé napříč všemi generacemi.

Hra Pokémon GO je populární po celém světě.

Příliš úspěšný nebyl ani pojem „postpravdivý“, jež se stalo podle vydavatelů oxfordských slovníků slovem roku v anglofonním prostředí. Výraz „post-truth“ označuje okolnosti, kdy objektivní fakta mají menší vliv na utváření veřejného mínění než apelování na city a osobní názory. Ačkoli je slovo v poslední době hojně užíváno, čtenáři jej poslali až na sedmé místo.

Tradiční anketu Slovo roku v minulosti vyhrály výrazy jako „uprchlík“, „zlojed“, „fotovoltaika“ nebo „poplatky“. V roce 2013 a 2014 vyhrál pokaždé anketu Slovo roku výrok souvisejí s prezidentem Milošem Zemanem. Nejprve zabodovalo u čtenářů slovo „viróza“, kterou Zemanovo okolí omlouvalo vrávorání u korunovačních klenotů. V dalším roce pak zaujal prezidentův výrok „pussy“.

SLOVA, KTERÁ BODOVALA V MINULÝCH LETECH

  • 2006 - ŠIBALOVÉ: Slovem roku se stali šibalové, výraz, kterým tehdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek chtěl maskovat korupci pronikající do jeho strany.
  • 2007 - BLOB: O návrh nové budovy Národní knihovny od zesnulého architekta Jana Kaplického vedli politici i veřejnost dlouhé spory. A tak LN vybraly za slovo roku blob.
  • 2008 - POPLATKY: Vyhrál termín poplatky. Nepopulární třicetikoruna odevzdávaná v ordinacích zřejmě rozhodla o vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách.
  • 2009 - RYCHLOSTUDENT: Vybrán byl pojem rychlostudent odkazující na skandál na plzeňské právnické fakultě. Kauza otřásla důvěrou ve vysoké školy i ve studia politiků, policistů, soudců a advokátů. Někteří studenti získali právnický titul už po několika měsících.
  • 2010 - FOTOVOLTAIKA:Boom solární elektřiny, který vyústil v zaplavení země tmavými panely, byl výstižný pro loňský rok. Zvítězilo tedy slovo fotovoltaika.
  • 2011 - ODKLONIT: Slovo použil tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), když vysvětloval, co udělal s penězi, když se rozváděl s manželkou. Ještě ten den ve funkci skončil.
  • 2012 - ZLOJED: V médiích se termín, jímž miliardář Karel Janeček označuje prospěcháře, kteří "vysávají státní kasu bez ohledu na následky pro společnost“, začal poprvé objevovat zkraje dubna. Tehdy ještě v původní zkrácené verzi zjed, která měla odkazovat na "jed i nenažranost dotyčných“, jež spatřuje zejména mezi českými politiky. Postupem času se ujala delší varianta slova – zlojed.
  • 2013 - VIRÓZA: Tímto slovem vysvětlil prezident Miloš Zeman své potácení při vyzvedávání korunovačních klenotů z Korunní komory v chrámu svatého Víta.
  • 2014 - PUSSY: výraz, který použil Miloš Zeman v Českém rozhlase, když chtěl urazit ruskou skupinu Pussy Riot.
  • 2015- UPRCHLÍK: Anketu Slovo roku na serveru Lidovky.cz, v níž volí čtenáři, vyhrál s velikým náskokem výraz kvůli uprchlické krizi
Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...